Головний санлікар каже, що в Україні дозволять змішувати вакцини проти коронавірусу. Які та за яких умов?
Міністерство охорони здоров’я України готує офіційні рекомендації щодо можливості змішування різних вакцин проти коронавірусу. Керуватимуться результатами міжнародних досліджень, рекомендаціями виробників і досвідом інших держав.
Про це головний санітарний лікар Ігор Кузін розповів в інтерв’ю виданню «Апостроф».
За його словами, Національна технічна група експертів з питань імунізації вже рекомендувала змішування вакцин проти COVID-19, тож тепер у МОЗ будуть оформлювати відповідний наказ і розробляти детальні покрокові інструкції.
«Йдеться про можливість введення другої дози препарату Pfizer/BioNTech після першої дози вакцини Moderna, якщо немає можливості закінчити вакцинацію таким же препаратом. Також, якщо у людини була важка алергічна реакція організму на першу дозу векторної вакцини від AstraZeneca, дозволяється ввести другу дозу Comirnaty за рішенням лікаря», — уточнив Кузін.
Наприкінці червня 2021 року, коментуючи можливість змішування вакцин, головний санлікар ще зазначав, що Національна технічна група експертів із питань імунізації розглядає це питання.
В Україні схвалені до використання вакцини проти коронавірусу виробництва AstraZeneca (виготовлені в ЄС, у Південній Кореї та в Індії), Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson і китайська CoronaVac. Станом на 25 липня першу дозу отримали 3 060 559 українців, а повністю вакцинувалися, тобто отримали дві дози, — 1 702 884 людини. Загалом зробили 4 763 443 щеплення.
Навіщо поєднувати вакцини проти коронавірусу?
Науковці вже не перший місяць вивчають можливість змішувати вакцини проти коронавірусу різних виробників.
Більшість вакцин проти коронавірусу передбачають введення двох різних доз із певним інтервалом. Але може статися так, що запас однієї вакцини завершиться після того, як людина отримає першу дозу цього препарату.
У таких випадках є загроза залишити людину з не повністю сформованим імунітетом проти COVID-19. Тому дослідники зараз вивчають, чи можна для другої дози використовувати іншу вакцину, ніж для першої. Це допоможе, по-перше, розв'язати проблему нестачі препарату одного виробника, а по-друге, імовірно усунути побічні ефекти від використання певних вакцин.
Деякі країни — приміром, Іспанія, Німеччина й Канада — вже дозволяють вводити молоді замість другої дози AstraZeneca препарат Pfizer/BioNTech або Moderna — на тлі занепокоєння, що британсько-шведська вакцина може в рідкісних випадках призвести до тромбозу.
Попередні результати дослідження науковців з Оксфордського університету (Велика Британія), оприлюднені наприкінці червня 2021 року, свідчать про те, що змішування вакцин проти коронавірусу Pfizer/BioNTech і AstraZeneca також призводить до формування імунітету до COVID-19.
- Поділитися: