Вийшов на ринок — потрапив на медкомісію. Особливості мобілізації в Україні

Українці фіксують пожвавлення мобілізації. Повістки вручають на вулиці, у торговельних центрах і громадському транспорті. Представники територіальних центрів комплектування патрулюють міста разом із поліцейськими, аби ті «допомагали» військовим перевіряти документи громадян. Іноді затримують українців силоміць. Як такі дії пояснюють посадовці — у матеріалі hromadske.
Три тижні тому 45-річний одесит Валентин Чуприна пішов на радіоринок, але замість покупок приніс додому повістку.
«У січні багато солдатів почали ходити містом. Ось і натрапили на мене. Двоє чималих хлопців. Сперечатися з ними я не став. Завели мене в автобус, переписали мої дані. Я взагалі приписаний до іншого військкомату. Чув, що вони не мають права так робити. Але як вручили, то вручили. Хтось же має воювати. Потім повезли до військкомату», — розповідає Валентин.
У територіальному центрі комплектування чоловіка відправили на медичну комісію, яку він успішно пройшов — попри те, що має проблеми з зором.
«Окулістка не перевіряла мій зір. А в мене біда з очима. Працюю на будівництві, залітає різна пилюка. Я одним оком темніше бачу», — скаржиться Чуприна.
Згадуючи епізод із врученням повістки, чоловік каже, що «пішов на зустріч» вимогам представників військкомату. Так роблять далеко не всі громадяни. І тоді з’являються відео, де чоловіки у формі силоміць затримують чоловіків без форми.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.В об’єктиви камер потрапив іще один випадок в Одесі. Шість військових скрутили чоловіка й заштовхали у мікроавтобус. Він кричав, але зробити нічого не зміг. Після розголосу в Одеському обласному ТЦК пообіцяли провести службову перевірку. Про її результати поки що не повідомляли.
Дехто намагається тікати від військових із повістками, а ті кидаються навздогін. «Народжений бігати служити не буде», — жартує автор відео.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.У Дніпрі містяни зафільмували, як чоловік тікає від представників військкомату, але його затримують — допомогли поліціянти.
На Тернопільщині організували окрему спецоперацію із вручення повісток, яку назвали «Промінь». Керівник Тернопільської ОВА Володимир Труш заявив, що не розуміє ажіотажу навколо цієї події, адже від початку повномасштабного вторгнення в області провели понад 20 таких операцій.
Мобілізаційний резерв
Це відбувається на тлі доручення президента Володимира Зеленського щодо створення мобілізаційного резерву. Все для того, щоб українські захисники мали змогу відновлюватися після бойових дій. hromadske вже писало про важливість ротації для бійців, котрі майже рік воюють.
Про втому від постійного перебування на фронті розповідає нам боєць Віталій (ім’я змінене — ред.): «Зараз армія на 70-80% складається з мобілізованих, і людям потрібно адаптуватися. Через відсутність системних ротацій усі вже задовбалися, особливо піхотні бригади, десантно-штурмові. Вони весь рік ведуть бойові дії».
За словами Віталія, те, що зараз відбувається із врученням повісток у великих містах — уже звична ситуація для маленьких міст чи сіл.
«Я іноді буваю вдома у відпустці або в різних регіонах у відрядженні. То на Буковині жінки не випускають своїх чоловіків на вулицю. Самі чоловіки зайвий раз бояться на машинах їздити, щоб їх не забрали в ЗСУ. Проблема в тому, що люди не хочуть нічого робити для своєї країни, якось допомагати. Просто хочуть морозитись і жити собі, як раніше», — каже Віталій.
Однак боєць зауважує, що не може позитивно оцінити роботу військкоматів. Особливо, коли людей затримують силою.
Почастішали звернення громадян і до юристів у сфері військового права, розповідає адвокат та керівник адвокатського бюро Rostrum Артем Крикун-Труш.
«У листопаді та грудні до мене дуже рідко зверталися (через вручення повісток — ред.). А от наприкінці січня й на початку лютого кількість запитів зросла — і продовжує зростати. Мені стабільно надходить від одного до трьох дзвінків. Раніше була одна людина протягом тижня. Зараз не буває і дня, щоб людина не зателефонувала».
Як зазначає Крикун-Труш, іноді йому телефонують «на випередження», коли повістки ще немає, але людина хоче юридично підготуватися. А втім, таких консультацій менш ніж половина. Адвокат додає, що це його особистий досвід, і він не є репрезентативним.
Ми звернулися до Командування Сухопутних військ, щоб отримати відповіді на питання про мобілізацію: що змінилося після того, як президент доручив сформувати резерв. На свій запит отримали письмову відповідь від начальника управління персоналу штабу Романа Горбача.
«Зараз робота Територіальні центри комплектування та соціальної підтримкиТЦК та СП відбувається у звичайному режимі, з обов’язковим дотриманням прав і свобод людини та громадянина в умовах воєнного стану. Після кожного випадку неправомірних дій посадових осіб призначаються службові перевірки, за результатами яких винних притягують до дисциплінарної відповідальності або ухвалюють кадрові рішення».
Раніше Горбач пояснював, що без підготовки на передову не відправляють, а новомобілізованих призивають до навчальних центрів, де ті опановують визначену спеціалізацію.
ІПСО?
Нічого надзвичайного не відбувається, натомість триває системна і планова робота для поповнення втрат війська, каже в інтерв’ю міністр оборони Олексій Резніков.
«У них (військкоматів — ред.) є завдання, яке ставить Генеральний штаб щодо кількісного складу. Багато хто переїхав і зобов’язаний стати на облік у місцевому центрі комплектації. Та не всі це роблять. Тому чоловікам призовного віку дають повістки. Вони зобов’язані з’явитися в ТЦК. Це не означає, що завтра їх мобілізують», — пояснює Резніков.
А от секретар РНБО Олексій Данілов стверджує, що біля військкоматів стоять черги, де громадяни чемно і спокійно перевіряють свої дані. Інформацію щодо посилення мобілізаційних процесів він називає вкидом.
«російська федерація через месенджери запускає відеоконтент, який не має стосунку до ситуації. Нібито в нас під дулами автоматів збирають військовозобов’язаних. Рівень Інформаційно-психологічна операціяІПСО, який сьогодні буде використовувати рф, зростатиме в геометричній прогресії», — застерігає Данілов.
Про роботу ворожого ІПСО говорить також експертка з інформаційної гігієни Оксана Мороз, яка досліджує цю тему. За її словами, відео із врученням повісток чи неправомірними діями комісарів здебільшого зняті й поширені самими українцями. А от завдання росії — максимізувати рівень охоплення цих записів.
«Ми не знаємо, наскільки це масштабно і як багато таких випадків. росіяни розганяють абсолютно реалістичні відео. Працюють ботоферми, водночас вкидають неправдиві повідомлення у Telegram-канали, нібито в якомусь місті роздають повістки. Так вони хочуть посіяти страх і змінити думку громадян щодо війни. Один із чітких меседжів, який штучно і синхронно поширювався: “Я не буду воювати за країну олігархів та корупціонерів”», — розповідає Мороз.
Представники військкомату не мають права вручати повістку в громадському місці, вписуючи дані громадян у порожній бланк із підписом керівника центру комплектування. І поготів не можуть затримувати когось силоміць, пояснює адвокат Артем Крикун-Труш.
«Викликати й видавати повістки може тільки військкомат, у якому громадянин стоїть на обліку. Інші військкомати взагалі не мають до громадян жодного стосунку. Але якщо людина переїхала в інше місто і прописалася там, вона зобов’язана протягом 7 днів прийти в районний центр комплектування і стати на облік. Якщо ж вона відмовляється від повістки, то працівники військкомату мали б скласти акт відмови, а не застосовувати силу. Якщо людина просто йшла вулицею і відмовилася отримувати повістку, а її закинули в бус, то це банальне Викрадення людини карається обмеженням або позбавленням волі на строк до трьох років. Якщо такі дії вчинені організованою групою, передбачається позбавлення волі на строк від п'яти до десяти роківвикрадення людини. Тобто кримінальний злочин», — коментує адвокат.
Надалі факт незаконного вручення повістки та застосування сили може бути підставою для притягнення працівників військкомату до відповідальності.
Одесита Валентина, якому вручили повістку на ринку, вже збиралися відправляти до військової частини, щоб він опановував військову справу. Але дали час на збори — і чоловік звернувся до офтальмолога державної лікарні. Там йому поставили діагноз — відшарування сітківки ока. Після цього лікарі у військкоматі призначили Валентину повторне обстеження, яке він зараз проходить.