Викривачу корупції виплатять понад 13 млн грн. Таке рішення ВАКС ухвалив вперше
Вищий антикорупційний суд 2 вересня ухвалив рішення про виплату понад 13 млн грн винагороди викривачу корупції.
Про це пише пресслужба ВАКС.
Викривачем виявився Євген Шевченко, якого називали «спецагентом НАБУ». Зокрема Шевченко у 2019 році фігурував у викритті розкрадань в оборонному комплексі України. Наразі ж, як розповів сам Шевченко, йдеться про справу «рекордного хабаря» та ексзаступника київської податкової служби Миколу Ілляшенка.
Так, у червні 2020 року детективи НАБУ задокументували, що тодішньому керівнику САП Назару Холодницькому та керівництву НАБУ намагалися дати 6 мільйонів доларів хабаря за закриття кримінальної справи, де фігурує ексміністр екології часів Януковича Микола Злочевський. Посланці ексміністра хотіли, щоб цю справу закрили до дня народження Злочевського, аби він міг без перешкод повернутися в Україну.
Серед фігурантів був і колишній перший заступник начальника податкової Києва Микола Ілляшенко.
Тепер суд затвердив угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором САП та колишнім посадовцем. Ілляшенку дали 3 роки умовно. Згідно з угодою, експосадовець має перерахувати 50 мільйонів гривень на підтримку Збройних сил України.
Також ВАКС конфіскував на користь держави 6 мільйонів доларів. З них 5,95 мільйона доларів вже передали на підтримку війська, а решту перерахують до бюджету згідно з цим вироком.
Крім того, суд вперше ухвалив рішення про виплату винагороди викривачу, яка становитиме 13 299 950 гривень.
«Це виводить роль викривача на новий, зокрема фінансово цікавий, рівень, тож наразі я розмірковую над тим, щоб підготувати освітній курс для майбутніх викривачів, які зможуть не тільки допомагати країні нищити корупційну наволоч, а й при цьому ще дуже пристойно заробляти», — зазначив Шевченко.
«Історична подія»
Національне агентство з питань запобігання корупції заявило, що сьогоднішнє рішення суду — це «без перебільшення історична подія, яка фундаментально закріплює формування культури викривання в Україні й стимулює викривачів повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати».
Згідно з законом, винагороду будуть виплачувати з держбюджету органи державного казначейства за процедурою безспірного списання.
«У прозорому демократичному світі, зокрема у США, виплата винагороди викривачу є нормою і стимулює громадян до відповідальності. На відміну від США, наша країна тільки формує культуру викривання, і тому критично важливо популяризувати її в Україні», — зазначили у НАЗК.