Винищувач росії ледь не збив британський літак-розвідник поблизу Криму восени 2022 року — Washington Post
російський винищувач ледь не збив 29 вересня 2022 року неозброєний літак—розвідник Великої Британії. Тоді російський порт випустив ракету.
Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на документи Пентагону, що потрапили до мережі.
Уперше про інцидент стало відомо в жовтні 2022-го. Схоже, що ситуація була серйозніша, ніж повідомлялося. У документах зазначено, що британський RAF RC-135 Rivet Joint майже збили. Це літак збирає радіопередачі та інші електронні повідомлення.
Документ має позначку SECRET/NOFORN, тобто його не можна передавати не громадянами США. Зауважимо, що Reuters із посиланням на джерела писало, що «злиті» документи можуть бути підроблені.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес перед Палатою представників заявляв, що британський літак супроводжували два російські Су-27. Під час цієї взаємодії один із винищувачів випустив ракету в районі британського літака за межами його видимості.
Однак Воллес не охарактеризував інцидент як «майже збиття». У росії запуск ракети пояснювали «технічною несправністю».
«Цей інцидент підкреслює балансування, яке західні військові чиновники прагнули підтримувати, намагаючись допомогти українській армії та збирати інформацію про війну, але не брати безпосередньої участі в конфлікті з москвою», — пояснюють журналісти.
У Пентагоні відмовилися коментувати вміст документів, які опинилися в мережі. Представники британського посольства у Вашингтоні теж відмовилися від коментарів.
Нагадаємо, 14 березня російський винищувач Су-27 зачепив гвинт американського безпілотника MQ-9 Reaper, який діяв у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Зрештою дрон упав у міжнародні води.
«Злиті» документи
Журналісти New York Times виявили, що 7 квітня в соцмережах з'явилася нова партія секретних документів, які нібито розкривають секрети американської безпеки щодо України, Близького Сходу та Китаю. Аналітики кажуть, що в мережі могли опинитися понад 100 документів. А масштаб витоку разом із конфіденційністю самих документів може завдати значної шкоди.
Документи знайшли у Twitter, на дошці оголошень 4chan та інших сайтах. Зокрема, на 4chan опублікували карту, яка нібито показує ситуацію в Бахмуті, де тривають запеклі бої.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що метою витоку даних є відвернення уваги, зародження сумнівів та розкол.
А перед цим The New York Times заявило, що у Twitter і Telegram «злили» засекречені військові документи про плани США і НАТО щодо нарощування спроможностей української армії перед запланованим контрнаступом.
У документах не зазначено, як, коли і де Україна планує розпочати контрнаступ, але прописаний американський і український погляди станом на 1 березня щодо того, що може знадобитися ЗСУ для цієї кампанії. В Офісі президента України цей витік інформації назвали блефом росії.
Водночас аналітики помітили, що документи, схоже, були змінені в деяких частинах. Зокрема, на одному зі слайдів ідеться, що в окупантів загинуло 16-17,5 тисячі солдатів, а в Україні — нібито 71,5 тисячі. Однак Пентагон та інші аналітики рахували, що росія має втрати близько 200 тисяч убитими й пораненими.