Вірменія прагне підписати мирний договір з Азербайджаном щодо Карабаху до кінця року — прем’єр

Прем’єр—міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його країна та Азербайджан не підпишуть мирну угоду щодо Нагірного Карабаху на зустрічі, що відбудеться 5 жовтня в іспанській Ґранаді. Однак у Вірменії хочуть зробити це до кінця 2023 року.

Про це написало вірменське інформагентство News.am.

Прем’єр пояснив, що якби на зустрічі планувалося підписати угоду, то це означало б, що Вірменія вважає, що «документ відповідає збалансованим інтересам країни».

«Ми говорили, що мирний порядок денний є нашим пріоритетом, і ми хочемо підписати мирну угоду з Азербайджаном якнайшвидше, наприклад, до кінця року або на початку наступного року. Ми робимо для цього все можливе», — наголосив Пашинян.

Тож очільник вірменського уряду сподівається, що переговори з Азербайджаном триватимуть і призведуть до розв'язання проблеми. За його словами, дві країни «втратили й продовжують втрачати багато часу», які можна було б витратити на обговорення мирного договору.

«Чим довше ця угода відкладається, тим гірше з точки зору взятих політичних зобов’язань. […] Ми працюємо над зміною цієї ситуації, над відкриттям Лачинського коридору, над подоланням гуманітарної кризи в Нагірному Карабасі, над можливістю діалогу Столиця невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки». Місто контролює АзербайджанСтепанакерт-Баку. Моя робота полягає в тому, щоб зробити все, щоб це стало можливим», — запевнив прем'єр-міністр.

Трохи контексту

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка», яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану.

Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.

Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабахську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

У 2022 році після закінчення Другої карабаської війни Азербайджан повернув контроль над Лачинським районом, а коридор, що сполучав невизнану республіку з Вірменією, став контролюватися російськими миротворцями.

Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу трапляються зіткнення.