Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності — Пашинян
Прем'єр—міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його країна та Азербайджан домовилися про визнання територіальної цілісності один одного.
Про це він сказав під час зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим у Москві, цитує російський пропагандистський ресурс «ТАСС».
Алієв зазначив, що Азербайджан не має територіальних претензій до Вірменії. Він додав, що «є можливість» виходу на мирну угоду Баку та Єревана, враховуючи, що Вірменія визнала Карабах частиною Азербайджану, цитує пропагандистський ресурс «РИА Новости».
Вірменський прем'єр наголосив, що Єреван готовий розблокувати всі транспортні та економічні комунікації у регіоні за умови збереження суверенітету та юрисдикції тих країн, територією яких вони проходять. Так він прокоментував слова президента Азербайджану про коридор через територію Вірменії, який, за планами Баку, має поєднати основну частину Азербайджану з Автономна республіка у складі Азербайджану, повністю відділена від Азербайджану територією ВірменіїНахічеванською автономною республікою.
Трохи контексту
Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка», яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.
Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабахську Республіку».
Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.
У 2022 році після закінчення Другої карабаської війни Азербайджан повернув контроль над Лачинським районом, а коридор, що сполучав невизнану республіку з Вірменією, став контролюватися російськими миротворцями.
Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу трапляються зіткнення.