Вища рада правосуддя втручалась у розслідування щодо ексміністра часів Януковича Миколи Злочевського ㅡ НАБУ
Вища рада правосуддя системно проводила незаконне втручання в досудове розслідування щодо ексміністра екології Миколи Злочевського.
Про це повідомили в пресслужбі Національного антикорупційного бюро України.
Зокрема, слідчі НАБУ вказують на втручання ВРП у розслідування у справі проти Злочевського щодо видачі «спеціальних дозволів» на користування надрами України.
У 2018 році суддя Солом’янського районного суду міста Києва встановила для слідчих процесуальний строк всього у два місяці для проведення слідчих дій у цій справі. У 2019 році НАБУ звернулося до ВРП зі скаргою на дії судді, оскільки вважало її рішення невмотивованим і таким, що суперечило законодавству. Однак ВРП суддю до дисциплінарної відповідальності не притягнула.
Уже цього року в межах розслідування справи про найбільший хабар антикорупціонерам (у якому теж фігурує Злочевський) детективи отримали відомості про можливий хабар окремим представникам судової гілки влади.
За цими фактами правоохоронці розпочали окреме досудове розслідування. НАБУ опублікували листування, що може свідчити про змову судді Солом’янського райсуду Києва, адвокатів у справі Злочевського та членів ВРП, через що судді вдалося уникнути притягнення до відповідальності.
«Як випливає з листування, суддя, імовірно, звернулася до адвокатів по допомогу у вирішенні ситуації зі скаргою НАБУ на її дії. Судячи з матеріалів листування, проблему вирішили шляхом надання певним особам у складі ВРП неправомірної вигоди у 50 тис. доларів, з яких 20 тис. доларів передали адвокати, 30 тис. доларів — суддя. З цього ж листування вбачається, що ця ж суддя могла отримати неправомірну вигоду в 150 тис. доларів за рішення про обмеження термінів слідства НАБУ в справі про видачу дозволів», ㅡ заявили в НАБУ.
Також у листуванні детективи знайшли документ від 25 березня 2020 року про необхідність не притягувати суддю Солом’янського райсуду до відповідальності — тобто за декілька місяців до ухвалення аналогічного за змістом рішення ВРП.
Що за справа Злочевського?
Компанію ексміністра екології Миколи Злочевського Burisma підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів і розкраданні державних ресурсів, але у 2018-му несподівано стало відомо, що майже всі справи проти компанії закриті.
Наразі НАБУ розслідує лише одну, яка має стосунок до компанії — про розкрадання державних ресурсів, де обвинуваченими є чиновники Міністерства екології часів Януковича. Тоді ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема й Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У той період Burisma отримала найбільшу частину родовищ.