Візит МАГАТЕ на Запорізьку АЕС та ув'язнення для ще одного окупанта: головне за день 1 вересня
Місія МАГАТЕ відвідала окуповану Запорізьку АЕС, а український суд призначив тюремний термін для ще одного російського окупанта. Зібрали головні новини за день 1 вересня.
Візит МАГАТЕ на ЗАЕС
Делегація Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на чолі з його гендиректором Рафаелем Гроссі протягом кількох годин з інспекцією перебувала на окупованій Запорізькій АЕС. Голова місії заявив, що зібрав достатньо важливої інформації. Він каже, що оглянув ключові зони, але «роботи ще залишається багато».
Гроссі розповів, що МАГАТЕ було відомо про останнє «збільшення військової активності в цьому районі», а українські військові попереджали делегацію про ризики. Однак зваживши «плюси та мінуси» місія МАГАТЕ все ж не відмовилася від плану відвідати об'єкт і зустрітися з його персоналом.
За даними ЗМІ, Гроссі також оголосив, що частина членів місії МАГАТЕ залишаться на Запорізькій АЕС до 3 вересня. Після цього організація опрацює «питання постійної присутності своїх спостерігачів у районі станції».
Згодом інженер ЗАЕС розповів «Суспільному», що інспектори МАГАТЕ не мали приватних розмов з персоналом захопленої Запорізької АЕС. За його словами, окупанти водили гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі та інспекторів за своїм маршрутом, показували «мапи прильотів» та привели до них місцевих колаборантів із заявами від «небайдужих громадян» про необхідність припинення обстрілів.
Відключення енергоблоку на ЗАЕС
російські війська зранку 1 вересня обстріляли Енергодар та майданчик Запорізької атомної електростанції. Внаслідок обстрілу на станції спрацював аварійний захист і відключився 5-й енергоблок. Крім того, обстрілом пошкодили лінію резервного живлення власних потреб станції 330 кВ.
У перехідному режимі сталося знеструмлення неробочого енергоблока №2 із запуском дизель-генераторів. Український персонал вже почав працювати, щоб ліквідувати пошкодження.
Ситуація на фронті
Генштаб ЗСУ ввечері повідомив, що окупаційні війська наступали на Слов'янському, Бахмутському, Авдіївському, Новопавлівському напрямках. В усіх випадках зусилля росіян закінчилися невдало.
А в оперативному командуванні «Південь» розповіли, що ЗСУ вдарили по Каховському мосту, залишивши у ньому кілька додаткових отворів, а також вогнем не дали окупантам звести нову понтонну переправу через Інгулець в районі Дар'ївки. Українці також знищили склад боєприпасів у Баштанському районі.
Ув'язнення для ще одного окупанта
Суд дав 8 років та 6 місяців ув'язнення командиру російського танка, який брав участь у захопленні Чернігівщини. Його угруповання хотіло захопити обласний центр.
На початку березня окупант напав на мешканця села Халявин та пограбував його, погрожуючи розстріляти з автомата. Зрештою він потрапив у полон до ЗСУ. Під час судового засідання він визнав провину і покаявся.
Втрати окупантів
Збройні сили України лише за 31 серпня знищили 450 російських військових, повідомив Генштаб. А з початку повномасштабної війни втрати окупантів сягнули 48 350 у живій силі. Також окупанти лише за останній день літа втратили 23 танки, 33 бойові броньовані машини, 24 артилерійські системи та іншу техніку.
А російська служба BBC підрахувала, що за пів року повномасштабної війни в Україні російська армія втратила щонайменше 900 своїх елітних військових, на підготовку яких пішли роки зусиль та мільйони доларів.
Злочини рф проти цивільних
У селі Здвижівка Бучанського району Київської області знайшли тіло ще одного цивільного, якого закатували російські окупанти. Тіло чоловіка 40-50 років виявили 1 вересня на колишніх позиціях російської армії. На шиї та тулубі чоловіка виявили пошкодження. За попередніми даними, чоловіку зав'язали руки, надягнули на голову чохол та стратили.
За даними правоохоронців, у Київській області станом на 1 вересня вже виявили 1 356 тіл цивільних мешканців, які загинули під час окупації частини регіону російськими військовими. Також 207 людей залишаються зниклими безвісти.
Крім того, міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала доповідь про фільтраційні табори та примусове вивезення українців із тимчасово окупованих територій до росії.
Згідно зі звітом, росіяни тиснули та змушували українців виїжджати саме на окуповані території чи до росії, заявляючи, що іншого вибору в них немає. Тих, кого відправляли до росії чи на окуповані території, змушували проходити фільтрацію та допити. Під час цих заходів окупанти збирали особисті та біометричні дані українців, переглядали листування в соцмережах.
Вимоги Польщі до Німеччини
У Польщі оцінили втрати, яких країна зазнала внаслідок німецької агресії під час Другої світової війни, у 6,2 трильйона злотих або 1,3 трильйона доларів. У партії влади «Право і справедливість» заявили, що хочуть отримати репарації від Німеччини.
Речник МЗС Німеччини заявив, що у ФРН не бачать жодних підстав для вимог Польщі про репарації. «Позиція федерального уряду незмінна. Питання репарацій закрито», — сказав він.
У Німеччині наголосили, що Польща відмовилася від подальших репарацій 1953 року та кілька разів підтверджувала цю відмову.
hromadske — лауреат міжнародної премії
hromadske та ще 6 незалежних ЗМІ України отримали нагороду Free Media Pioneer 2022 від Міжнародного інституту преси (IPI) — міжнародної організації, яка займається заохоченням і захистом свободи преси та вдосконаленням журналістської практики.
Цю нагороду вручають організаціям, які відповідають сучасним вимогам через інноваційні моделі журналістики, засоби масової інформації або захист свободи преси.