Влада Грузії не планує видавати Саакашвілі Україні

Грузія не має наміру передавати Києву експрезидента країни Міхеїла Саакашвілі, який має громадянство України. Влада звинуватила політика у плануванні «вбивства опозиціонерів для провокування заворушень».

Про це сказала віцепрем'єрка Грузії Тея Цулукіані, передає Imedi News.

«Говорити про екстрадицію Саакашвілі — це юридична нісенітниця або нонсенс. Якщо ми говоримо про передачу Саакашвілі для засудження грузинським судом в Україні, у нас немає ніякого бажання це робити. В цьому немає сенсу», — сказала вона.

Цулукіані зазначила, що вироки, які винесли грузинські суди, будуть виконуватися у Грузії.

«Не може йти мова про екстрадицію, і в політичному плані я здивована, тому що, якщо людина настільки прихильна ідеї жертвувати собою заради ідеалів, у неї зазвичай не повинно бути бажання повернутися до Києва. Він повинен бути з нами та боротися за перемогу», — сказала віцепрем'єрка.

Як повідомив журналістам адвокат Саакашвілі Георгій Чівіашвілі, його підзахисний не планує погоджуватися на екстрадицію.

Раніше прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що нібито за даними спецслужб «Саакашвілі і його команда планували вбивство опозиціонерів, щоб спровокувати заворушення і звинуватити владу».

За словами прем'єра, Саакашвілі планував «несподівано з'явитися на запланованій раніше 3 жовтня масштабної акції в Тбілісі, щоб таким чином спровокувати появу там поліції та приписати владі вбивство опозиціонерів».

Затримання Саакашвілі

Міхеіл Саакашвілі перед початком муніципальних виборів у Грузії заявив, що 2 жовтня (у день голосування) буде вирішуватися доля країни, тож він не може спостерігати за процесом збоку — хоче захищати волевиявлення громадян і «разом із [ними] взяти участь у порятунку» країни.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали після його прибуття на батьківщину. У країні він заочно засуджений до трьох і шести років ув'язнення. Експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що докладе зусиль для повернення громадянина України Міхеіла Саакашвілі.

Вибори й політична криза

Минулого року у Грузії фіксували політичну кризу: після результатів першого туру парламентських виборів опозиційні політики відмовилися надалі брати участь у виборах, а своїх прихильників закликали не голосувати.

Після цього у країні підписали так звану угоду Шарля Мішеля про вихід із політичної кризи, яку представив голова Європейської Ради. У документі зазначено, що в Грузії у 2022 році можуть відбутися дострокові парламентські вибори, якщо на осінніх виборах до місцевих органів влади керівна партія «Грузинська мрія» не зможе набрати 43% голосів.

«Грузинська мрія» вже встигла вийти з цієї угоди, але опозиція переконана, що політичні зобов'язання досі в силі. Але останній скандал із публікацією записів прослуховування може вплинути на рейтинг керівної партії.

За даними екзитполів, на місцевих виборах у Грузії перемогу здобуває керівна партія «Грузинська мрія». Натомість «Єдиний національний рух» (ЄНР) Міхеіла Саакашвілі став другим.