Влада Китаю блокує будь-які незалежні дослідження про походження коронавірусу — переказуємо розслідування AP
Влада Китаю найвищого рівня блокує незалежні дослідження походження коронавірусу та не допускає журналістів і вчених до району, з якого COVID—19 міг поширитися.
Про це йдеться у розслідуванні Associated Press.
Як зазначають журналісти, їхній матеріал підтверджує те, «про що й так всі здогадувались» — блокування будь-яких незалежних розслідувань йде від найвищого керівництва комуністичного Китаю.
Встановити точні причини виникнення і стрімкого розповсюдження коронавірусу дуже важливо для запобігання подібних пандемій у майбутньому. Однак поки вчені дуже далекі від таких відповідей.
Тривалий час головною версією було зараження людини коронавірусом на ринку в Ухані від дикої тварини. Коли люди з ринку почали хворіти, медичне керівництво Китаю направило спеціальну групу для дослідження.
У підсумку спеціалісти зібрали сотні зразків, дезінфікували ринок, а продукцію спалили. Наприкінці січня китайські вчені повідомили, що 33 проби дали позитивний результат на коронавірус, а більшість з них виявили у місці, де торгували дикими тваринами.
У лютому, коли вірус продовжував стрімко поширюватися, китайські науковці оприлюднили низку досліджень. Тоді в одній із робіт двох китайських дослідників без конкретних доказів стверджувалося, що вірус міг поширитися з лабораторії в Ухані, розташованій неподалік від ринку. Пізніше публікацію прибрали, але вона «викликала потребу в контролі іміджу Китаю».
Державний контроль
Як стверджує AP, з цього моменту будь-які висновки китайських спеціалістів почали узгоджуватися з високопосадовцями уряду. AP також зазначає, що має в розпорядженні внутрішні документи китайської влади, які це підтверджують.
«Це політика, яка, за словами критиків, паралізувала дослідницькі зусилля», — пише видання.
Після заяви лідера КНР Сі Цзіньпіна про те, що необхідна «координація» досліджень коронавірусу, уряд країни випустив розпорядження з поміткою «не розголошувати», яким створив спеціальну групу, що погоджувала всі публікації, пов’язані з COVID-19.
Серед іншого, в приписі уряду йшлося, що всі, хто публікує матеріали про коронавірус без погодження, мають бути притягнені до відповідальності.
«Правила дуже суворі, вони не мають жодного сенсу», — наголосив один з ексзаступників директора Центру з контролю захворювань КНР (CDC).
Решта світу в невіданні
У травні голова CDC заявив, що, на відміну від зразків з навколишнього середовища на ринку, тести самих диких тварин з ринку в Ухані не дали позитивних результатів. Світова наукова спільнота була здивована, бо навіть не знала, що китайські колеги такі тести робили.
Попри це, основними «підозрюваними» залишались кажани, бо генетичний код коронавірусу дуже схожий на код цих тварин. Тому головне припущення вчених — вірус потрапив до людини від кажанів напряму або ж через проміжну тварину.
За 1,6 тисячі кілометрів від Уханя, в провінції Юньнань є вапнякові печери, які населяє велика кількість кажанів. Поруч є поселення людей. Більш того, у цих печерах є місця, священні для буддистів, тобто вони їх відвідують і можуть контактувати з кажанами. Це непокоїть учених.
Китайські спеціалісти повідомляли, як брали зразки у кажанів, змій, щурів та інших тварин у вказаному районі і не тільки. Однак згодом китайська влада засекретила ці дані, тому результати цих тестів не оприлюднені досі.
Закрила влада і доступ до цих печер. Зокрема, журналісти AP намагались потрапити туди, але їх усюди супроводжували силовики і не допускали до самих печер. Зараз там працюють місцеві вчені, але під пильним контролем влади. Група інших вчених зібрала там зразки, але китайська влада їх вилучила.
«Вони відбирають тільки тих людей, яким можна довіряти, кого вони можуть контролювати», — заявив виданню експерт з охорони здоров’я, який регулярно працює з китайською владою.
Разом із такою секретністю досліджень державні ЗМІ Китаю просували ідею, висловлену в одному з досліджень місцевих вчених. Вона полягає в тому, що коронавірус завезли в КНР з іншої країни в упаковці морепродуктів. Інші вчені таку ідею заперечують, бо заразитися через упаковані продукти неможливо, і якихось реальних підтверджень цієї теорії немає.
AP звернулось до автора наукової роботи, в якій йшлося про цю теорію, однак він не відповів.
Нульовий пацієнт
Ще одна з претензій до китайської влади — фактична відмова у пошуку так званого нульового пацієнта, тобто людини, яка першою заразилась коронавірусом. Зробити це можна завдяки перевірці старих зразків хворих на грип, однак влада Китаю цього не робить, або не каже, що робить.
Річ у тім, що все вказує на більш ранню появу коронавірусу в Китаї, ніж грудень 2019-го. Наприклад, виявилось, що в листопаді 2019-го вірусом інфікувався один з хлопчиків в Італії.
Нечисленна документація та інші доступні дані, з якими ознайомилось видання, вказують, що вірус широко розповсюджувався у Китаї минулого року.
Директор-засновник представництва американського Центру з контролю та профілактики захворювань у Китаї Рей Іп вважає, що Пекін може опублікувати ці дані, якщо йому буде вигідно.
«Політичне керівництво чекатиме на таку інформацію, щоб зрозуміти: чи, бува, не виглядає Китай через неї дурним?... Якщо виглядає дурним — вони не будуть її оприлюднювати», — каже він.
Іноземні спеціалісти, зокрема з Всесвітньої організації охорони здоров’я, також не мають доступу до вказаної інформації. Влада Китаю дуже важко погоджує візити спеціалістів ВООЗ в країну й змушує повністю погоджувати їхні дослідження.
У січні 2021 року експертна група ВООЗ має відвідати Китай і, зокрема, повинна дослідити випадки коронавірусу, які сталися в Китаї до грудня 2019 року. Але чи дозволить це комуністична партія і товариш Сі Цзіньпін?
До речі, BBC також писало, як китайська влада ще із самого початку пандемії намагалася контролювати інформацію про коронавірус. Приміром, повідомлення в китайських соцмережах, де розповідалося про небезпеку «нового вірусу», видалялися без пояснень. Державні ЗМІ доволі обмежено писали про роль центральної влади в протидії пандемії, зрештою поклавши відповідальність на місцеве керівництво в Ухані.