Власний космодром та сім супутників на орбіті: у Держкосмосі розповіли про плани на найближчі 5 років
Україна протягом найближчих 5 років планує створити власний космодром, мати 7 супутників на орбіті Землі та вступити у Європейське космічне агентство.
Про це заявив Голова державного космічного агентства України Володимир Тафтай в інтерв’ю «Перший діловий».
Він зазначив, що відповідну програму вже підготували, й вона пройшла публічне обговорення. Далі до неї внесуть необхідні зміни та відправлять органам місцевої влади.
Основні цілі
У Держкосмосі хочуть створити та вивести на орбіту у найближчі 5 років угрупування з семи українських супутників. Вони будуть займатися зондуванням поверхні з метою оборони, економічної безпеки, ефективного використання природних ресурсів, запобігання пожежам і повеням, прогнозування врожаїв у сільському господарстві.
Йдеться зокрема і про супутник «Січ-2-30», який має бути готовим до жовтня цього року. Запустити його планують у грудні 2021-го з майданчика SpaceX. Супутник — спільний проєкт України з Європейським космічним агентством, і його включать до європейської програми з обміну супутниковими даними.
Амбітною ціллю є також створення власного українського космодрому. Де та як його будуватимуть, наразі не уточнюють. Також Тафтай каже, що в планах на найближчі 5 років — вступ України до Європейського космічного агентства.
На реалізацію цієї програми протягом найближчих п'яти років потрібно 15 млрд грн із бюджету, а також залучення коштів інвесторів.
Україна і космос
Попри те, що Україна не запускає власні місії з вивчення космосу, вона долучається до співпраці з іншими країнами для освоєння космосу. Наприклад, у жовтні 2020 року NASA запустила ракету-носій Antares, яку створили за співпраці космічної галузі України та США. У її створенні взяли участь американська Orbital ATK, конструкторське бюро «Південне», «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» та низка українських підприємств.
У листопаді 2020 року Державне космічне агентство України приєдналося до угоди в межах програми NASA «Артеміда» (Artemis) щодо принципів дослідження Місяця, Марса, комет та астероїдів із мирними цілями.
А компанія українського бізнесмена Макса Полякова Firefly Aerospace візьме участь у програмі NASA з висадки людей на Місяць.