Вживаєте БАДи, щоб схуднути? Нові дослідження стверджують, що це не має сенсу (а взагалі ми мало що знаємо про БАДи)

Міжнародна група науковців здійснила перше за останні 16 років масштабне спостереження за дією біологічно активних добавок (БАД) для схуднення, яке охопило майже 10 тисяч дорослих. Їхній висновок: достатніх підтверджень заявленого ефекту БАДів не існує.

Такими є дані двох досліджень, які будуть представлені на цьогорічному Європейському конгресі з питань ожиріння, повідомляють BBC та News Medical.

На відміну від ліків, біологічно активні добавки — пігулки, порошки й рідини на рослинній чи тваринній основі — зазвичай не зобов’язані проходити клінічні випробування для отримання дозволів на продаж.

За оцінкою, хоча б якусь перевірку застосовують лише до 20% БАДів. Водночас вони є вкрай популярними серед людей. Приміром, у США їх вживає кожен шостий, хто прагне схуднути. Ринок БАДів оцінювався в 41 мільярд доларів США у 2020 році.

Науковці з Австралії здійснили перше з 2005 року системне дослідження впливу біологічно активних добавок на здоров’я людини. Вони зібрали дані з 54 інших досліджень щодо ожиріння, у яких фігурували понад 4 тисячі людей віком від 16 років.

Жоден із БАДів, які вживали учасники досліджень, не призвів до зменшення ваги хоча б на 2,5 кілограма, якщо порівняти з контрольною групою, яка вживала плацебо. Найближче до цього показника наблизився лише екстракт білої квасолі (мінус 1,61 кг).

Ще одне дослідження охопило 67 рандомізованих випробувань дієтичних добавок — хітозану, глюкоманнану, фруктанів і кон’югованої лінолевої кислоти, — в яких фігурували майже 5 200 дорослих з ожирінням віком від 16 років.

Статистично значуще зменшення ваги спостерігалося в людей, які приймали хітозан (мінус 1,84 кг), глюкоманнан (мінус 1,27 кг) та кон’юговану лінолеву кислоту (мінус 1,08 кг). Але ці показники не є клінічно значущими, кажуть автори дослідження.

Хоча деякі БАДи, як-от модифікована целюлоза й екстракт соку червоного апельсина, начебто й показували ефективні результати схуднення, ішлося лише про одне клінічне випробування, яке не є достатньо переконливим.

«Трав’яні та дієтичні добавки можуть здаватися швидким розв'язанням проблеми зайвої ваги, але люди повинні знати, як мало насправді нам про них відомо», — говорить провідна авторка обох досліджень Еріка Бессел із Сіднейського університету.

Вона закликає до більшої кількості досліджень БАДів, що особливо важливо на тлі зростання індустрії з їхнього виробництва та популярності цих речовин серед людей. Адже вони, можливо, навіть шкодять нашому здоров’ю.