Як отримати дешевий кредит на створення бізнесу: пояснення уряду
У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України повідомили, що треба зробити, аби отримати дешевий кредит під 5—7—9% річних на створення та розвиток свого бізнесу.
Як це працює?
Дешеві кредити видаватимуть в межах державної програми. Вона передбачає виплати з бюджету різниці між відсотковою ставкою у банку (наразі вона коливається від 18% до 40% річних у гривні) та відсотків, заявлених у програмі (5-7-9% річних, залежно від умов). Держава виплачуватиме банку різницю за кредитними ставками для того, аби позичальник міг платити банку за кредитом не умовні 18%, а лише 5% річних.
При цьому в уряді наголошують, що державна компенсація виплачуватиметься лише за тими кредитами у банках, ставка за якими не перевищує 22% річних. Тобто, держава готова компенсувати щонайбільше 17% річних за кредитом (22% мінус 5%, які гарантуються за найбільш привабливим варіантом програми).
«Учасникам, яким не вистачає застави для участі в програмі, також надається можливість отримати кредитну гарантію (за додаткову оплату у розмірі 0,5% від вартості застави, якої бракує)», — повідомив міністр розвитку економіки Тимофій Милованов.
5-7-9%: від чого залежить розмір кредитної ставки за умовами програми?
- кредити під 5% видаватимуть для нового або діючого бізнесу, який створить мінімум 2 робочих місця;
- кредити під 7% — для нового або діючого бізнесу, з виручкою до 25 мільйонів гривень на рік, який не створює робочих місць. Водночас за кожне створене робоче місце такі підприємства зможуть зменшити розмір кредитної ставки на 0,5 відсоткового пункта;
- кредити під 9% — для діючого бізнесу з виручкою 25-50 мільйонів гривень на рік для розширення власної справи.
Що потрібно, щоб взяти участь у програмі?
Крок 1. Перевірте себе на відповідність критеріям програми. Для цього заповніть реєстраційну форму на сайті програми або уточніть подробиці у відділенні банку-партнера (одним з таких банків вже став ПриватБанк).
Крок 2. У разі відповідності — подайте заявку на отримання кредиту до одного з банків-партнерів та пройдіть кредитну оцінку.
Крок 3. Банк встановить остаточну відповідність підприємства та інвестиційного проєкту критеріям програми і можливість отримання кредиту.
Для участі у програмі підприємцям потрібен бізнес-план, який оцінюватиме банк. На успішність заявки впливатиме:
- відповідність інвестиційного проєкту умовам програми;
- реалістичність бізнес-плану;
- кредитна історія позичальника (відсутність прострочених кредитів);
- спроможність виплачувати гроші за кредитом з прибутку підприємства, на яке береться кредит.
Чи потрібні якісь гроші від самого позичальника?
Так, для участі у програмі майбутній підприємець повинен мати ще й власний капітал. Його розмір має складати 20% від загальної вартості проєкту для існуючого бізнесу та 30% від вартості проєкту для бізнесу, який створюється.
Наприклад, у вашому бізнес-плані підраховано, що для початку свого власного бізнесу потрібен мільйон гривень. Відповідно до умов програми, 30% суми на старт бізнесу мають складати ваші власні кошти. Тобто, пільговий кредит від держави під 5-9% річних ви можете взяти лише на 700 тисяч гривень. Решту 300 тисяч мають складати ваші власні кошти.
Для чого потрібна ця програма?
В уряді вважають, що найбільшою перешкодою для розвитку бізнесу та економіки в Україні є зависокі ставки за кредитами для бізнесу. Кабмін очікує, що після початку програми, запланованого на 1 лютого 2020 року, в Україні протягом року створять 90 тисяч робочих місць. Це означатиме зменшення рівня безробіття, зростання виробництва товарів та послуг, а отже, й ВВП країни.