Як Разумков ставиться до Авакова та що може змусити його піти з посади. Інтерв'ю зі спікером Верховної Ради
Як голова Верховної Ради Дмитро Разумков оцінює Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ, що може змусити спікера піти зі своєї посади та чи справді він дає сигнали депутатам у парламенті, як голосувати за законопроєкти ㅡ про це та інше він розповів у програмі hromadske «Мокрик По Живому».
Дмитро Разумков ㅡ друга людина після Зеленського?
Я думаю, що не треба почувати себе другою людиною у державі. Це посада, на якій ти виконуєш свою роботу. Але ти не повинен відриватися від інших людей.
Головна проблема влади: коли потрапляєш у великі кабінети, ти втрачаєш зв'язок із реальністю. Коли потрапляєш в державні інституції, таке відчуття, що там інше повітря ㅡ люди дуже сильно змінюються. А не варто змінюватися, тому що рано чи пізно ти йдеш із влади.
Про стосунки з президентом
За словами Разумкова, у нього «нормальні робочі стосунки з президентом», проте він може мати різні з ним позиції. Каже, віч-на-віч зустрічаються рідко.
«Загалом це частіше бувають якість спільні наради. Так, щоб віч-на-віч [зустрітися], то це давно. Частіше за все, є якась велика кількість людей, які беруть участь у нарадах»,ㅡ сказав він.
Про відставку Арсена Авакова
На думку спікера парламенту, Аваков є міністром, який вдало перебуває саме на своїй посаді.
«Він був і поки залишається хорошим міністром, якісно виконуючи свої обов'язки», — сказав Разумков.
Він додав, що хоч ми можемо знайти «мільйон проблем» у діяльності Авакова, але загалом той є «хорошим міністром».
Також голова парламенту заявив, що готовий підтримати призначення на посаду очільника МВС депутата від «Слуги Народу» Дениса Монастирського.
«Я починав роботу з Денисом Анатолійовичем ще під час передвиборчої кампанії. Я вважаю його фаховою людиною, добре обізнаною в роботі Міністерства внутрішніх справ», — зазначив Разумков.
Що може змусити Разумкова піти у відставку?
Я не знаю, що повинен зробити, щоб мені було соромно і я далі не міг виконувати свої функції. Все інше ㅡ я сподіваюся, що я за 2 роки свою роботу вивчив непогано і буду робити її надалі. Станом на сьогодні глобальних претензій від моїх колег по парламенту ㅡ ні з більшості, ні з інших політичних сил ㅡ поки не надходило. Я не збираюся у відставку, мені моя робота подобається. Сподіваюся, я її нормально виконую. Сподіваюся, що мені за те, що я роблю, не буде соромно.
Чи справді Разумков подавав сигнали депутатам щодо голосування у Раді?
Дмитро Разумков під час голосування у Раді звертається до депутатів: «прошу підтримати та проголосувати» та «прошу визначитися та проголосувати». Це спричинило здогадки, що рішення депутатів щодо голосування за певні документи може бути пов'язане з тим, яку саме фразу виголосив спікер.
Разумков погодився, що часто його фраза збігається з результатом голосування депутатів, однак прямий зв'язок заперечує та наголошує, що це випадковість: «Я казав, що я також як народний депутат можу висловлювати свою позицію з тих чи інших питань. Але мені подобається, що колеги часто на неї орієнтувались».
Водночас Разумков зазначив, що «ні на кого не тисне».
«Кожен депутат ухвалює рішення, як йому проголосувати. Ви зараз говорите про те, висловлюю я свою позицію чи не висловлюю. Але об'єктивно, в парламенті завжди фракції засідають, беруть порядок денний, проходяться по ньому і визначаються: підтримувати чи не підтримувати той чи інший законопроєкт», ㅡ сказав він.
Чому не голосував за законопроєкт про медичний канабіс?
Це закон був про гроші. Про виробництво, а не про забезпечення людей знеболювальним. Якби там було: нумо збільшимо перелік лікарських засобів, які можуть бути надані... ну сьогодні у нас вже є інші знеболювальні, інші наркотичні речі, які на чіткому контролі. Але це все-таки більше про бізнес, а не про хворих людей.
Якщо треба забезпечити людей знеболювальними ㅡ добре, це треба зробити 100%. Але для цього є інші механізми. Не обов'язково ухвалювати закон про вирощування.
За його словами, розширити перелік препаратів, які дозволено надавати хворим для знеболення, можна через рішення Кабінету міністрів.
Про «правочний спам» у Верховній Раді
Як у депутатів від більшості, у депутатів від опозиції є право, передбачене законом про регламент. Вони ним користуються. Чи завжди мені це подобається? По-різному. Правки бувають абсолютно різні, навіть не у кількості питання. Бувають тисячі правок, але вони правильні... А є «правочний спам». Це теж проблема, з якою ми зіткнулися, але для того, щоб її вирішити, треба вносити зміни до Конституції.
Чи можливий зараз розпуск Верховної Ради?
На думку Разумкова, ні. Попри доволі низький рівень довіри до Верховної Ради, спікер вважає, що це не привід її розпускати, а за нормами закону ㅡ немає підстав.
Зокрема, закон передбачає, що Верховну Раду можна розпустити через відсутність коаліції, уряду або ж якщо протягом 30 днів запланованих засідань Верховної Ради не відбувається (а втім, ця норма фактично не працює: достатньо, щоб один депутат ㅡ голова чинної Верховної Ради ㅡ приходив на засідання).
«Це не означає, що через місяць чи через два-три такої ситуації не може виникнути. Може. Може розвалитися коаліція, може не бути обраний новий уряд...», ㅡ каже Разумков.
Про особистий рейтинг
«На рейтинги треба звертати увагу, коли наближаються вибори або коли ти перебуваєш у виборчому процесі. Тоді ти вже орієнтуєшся на цей показник», ㅡ вважає Разумков.
За його словами, оскільки виборів сьогодні немає, міряти рівень підтримки на виборах не зовсім коректно і правильно.
Більш правильним показником він вважає вимірювання рівня довіри та недовіри: «Я збрешу, якщо скажу, що не дивлюся соціологічні рейтинги. Так, для мене важливо, коли велика кількість респондентів мене підтримують. Це допомагає працювати. Тому високий рівень довіри чи недовіри ㅡ це показник того, туди ти рухаєшся чи не туди».