«Якщо знайдемо покупця»: у Путіна розповіли, коли почнуть переговори з Україною щодо транзиту газу
У Кремлі кажуть, що переговори з Україною про транзит газу почнуть після 2024 року, вже після закінчення чинного контракту й за умови наявності покупця у Європі.
Про це заявив речник президента РФ Дмитро Пєсков, передає «РИА Новости».
«Що стосується транзитних справ, то, звичайно, треба адресувати питання "Газпрому". Я хочу лише нагадати заяву президента (Володимира) Путіна: аби щось транзитувати, потрібно це продати, потрібно мати кінцевих покупців у Європі», — відповів Пєсков на запитання про терміни початку переговорів щодо транзиту газу через Україну після 2024 року.
У Путіна додали, що поки «Газпром» не визначиться з цією лінією, обговорення теми транзиту є «другорядним питанням».
Росія не хоче починати переговори
Напередодні очільник українського «Нафтогазу» Юрій Вітренко в коментарі Reuters наголосив, що Росія не хоче починати вести з Україною переговори щодо продовження угоди про транзит газу до ЄС після 2024 року.
«Немає нічого, навіть натяку, офіційних чи неофіційних переговорів (з Росією)… Ми обговорюємо з американцями та німцями, що всі ми хотіли б, аби транзит тривав, але росіяни не хочуть розпочинати ці обговорення», — сказав він.
Чому це важливо?
Якщо контракт на транзит газу через Україну не продовжать, використання обох газопроводів «Північний потік», які прокладені безпосередньо до Німеччини, посилить контроль Росії над постачанням блакитного палива в Європу.
Газопровід «Північний потік-2» збудував російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Роботи вже завершились і наразі триває процес сертифікації, якому намагається завадити Україна через великі безпекові ризики як для себе, так і для всієї Європи.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
Росія після запуску газогону отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною значних доходів від транзиту газу.