Японія почала скидати воду з АЕС «Фукусіма». Cусідні країни, рибалки та активісти стурбовані

24 серпня Японія почала скидати очищену воду з АЕС «Фукусіма» в океан. Це необхідно для виведення станції з експлуатації через понад 12 років після того, як вона була зруйнована землетрусом і цунамі.

Про це повідомляють Kyodo News та NHK.

Скидання води почалося близько 13:00 за місцевим часом. Однак очікувати на швидкий процес не варто. Перший етап передбачає скидання близько 7800 тонн очищеної води впродовж 17 днів. Загалом же процес триватиме близько 30 років або більше.

Вода з «Фукусіми» використовувалася для охолодження розплавленого ядерного палива під час аварії на АЕС 2011 року. Цю воду обробили за допомогою вдосконаленої системи, яка здатна видалити більшість радіонуклідів, окрім тритію.

Так, воду з АЕС розбавляють ​​морською водою за японськими стандартами в концентрації 1 до 40. Потім її скидають через підводний тунель 1 кілометр від станції.

Перед цим МАГАТЕ зробило висновок, що такий план скидання води відповідає світовим стандартам безпеки та матиме «незначний» вплив на людей і навколишнє середовище. Японська електроенергетична компанія TEPCO буде моніторити радіоактивні матеріали у водах поблизу електростанції та звітувати наступного дня.

Утім, представники місцевої промисловості висловили занепокоєння щодо того, як скидання вплине на їхній бізнес. Представники рибальської індустрії побоюються, що люди почнуть відмовлятися від будь-яких морепродуктів, виловлених у цій зоні. Уряд Японії пообіцяв наполегливо працювати, щоб запобігти будь-якій репутаційній шкоді.

Із критикою також виступили екоактивісти. На пляжі перед АЕС «Фукусіма-Даїчі» та офісом TEPCO люди вийшли з протестом. Мітинги також організували перед консульством Японії в Гонконгу, у Південній Кореї.

Гонконг почав вводити обмеження на імпорт морепродуктів з 10 японських префектур, включаючи Фукусіму та Токіо.

Китай повністю заборонив імпорт морепродуктів з Японії, повідомило Головне митне управління КНР. У Китаї скидання води з «Фукусіми» назвали «надзвичайно егоїстичним і безвідповідальним актом».

Крім рибальської спільноти Японії, організація рибалок на Філіппінах також висловила занепокоєння стосовно водовідведення. Уряд Південної Кореї заявив, що поважає результати перевірки МАГАТЕ, але не схвалить і не підтримає скидання води з огляду на стурбованість громадськості.

Що сталося на АЕС «Фукусіма»?

11 березня 2011 року на атомній електростанції «Фукусіма», яка розташована на північно-східному узбережжі Японії, сталась аварія найвищого (сьомого) рівня за шкалою INES. Аварію спровокували землетрус і цунамі, що слідувало за ним. Через затоплення підвальних приміщень, де були резервні генератори та батареї, АЕС повністю знеструмилася, тож нічим було охолоджувати ядерні реактори.

Унаслідок цього на трьох енергоблоках розплавилося ядерне паливо; на 1-му, 3-му та 4-му енергоблоках сталися вибухи. Жителів територій у радіусі 20 км навколо АЕС евакуювали, а станцію охолоджували морською водою. Аварію вдалося ліквідувати 15 березня, після чого почалися роботи зі стабілізації АЕС. Загалом через вибух евакуювали 164 тисячі людей. Під час цунамі та аварії загинули 5 178 людей і ще 8 606 зникли безвісти.