Японські науковці завершили доклінічні випробування спрею проти деменції. Він виявився ефективним для мишей

Японські науковці завершили доклінічні випробування двокомпонентного спрею, що має запобігати виникненню деменції. Препарат дослідили на мишах і, за словами вчених, результати випробувань є обнадійливими.

Відповідне дослідження опублікували у журналі Frontiers in Neuroscience, передає пресслужба Міського університету Осаки.

Виникнення деменції пов'язане з накопиченням у мозку згустків амілоїдних білків, які призводять до руйнації структури мозку.

Для запобігання деменції вчені поєднали препарати рифампіцин та ресвератрол. Спершу науковці випробовували рифампіцин на мишах. Виявилось, що антибіотик видаляє згустки білків та покращує когнітивні функції.

Проте цей препарат пов'язаний з таким побічним ефектом, як ураження печінки. Тож щоб мінімізувати вплив ліків на це орган, вчені використали ресвератрол як антиоксидант.

У наступному випробуванні дослідники за допомогою спрею у ніс вводили фіксовану дозу комбінації рифампіцину та ресвератролу. Ліки вводили п'ять днів на тиждень упродовж чотирьох тижнів.

Результати показали, що комбінація антибіотика та антиоксиданту покращувала когнітивні функції у мишей, зупиняла накопичення згустків у мозку. Крім того, Є маркером ураження печінки. Зазвичай рівень ферментів збільшується після застосування рифампіцинурівень печінкових ферментів у крові залишався у нормі після введення комбінації препаратів.

Водночас, за словами вчених, кількість антибіотика, який потрібен для захисту від деменції, менша, ніж для лікування туберкульозу — менш ніж 0,1 міліграма на кілограм ваги тіла проти 10 міліграмів на кілограм.

Після успішних випробувань на мишах науковці вже почали готуватися до клінічних випробувань на людях.

Що таке деменція і чи вона лікується?

Деменція — це синдром стійкого і прогресивного порушення пам’яті, мислення, поведінки, який спричинений різними хворобами. Клітини мозку починають поступово відмирати — через це людині важко орієнтуватися у просторі й часі, в неї змінюється характер та поведінка, вона може забувати недавні події, людей чи дорогу додому.

З прогресуванням деменція впливає на всю життєдіяльність людини, зокрема на фізичні можливості та здатність виконувати щоденні дії. Вона проявляється по різному у кожної людини, а також на кожній стадії перебігу хвороби.

Частота деменції зростає з віком, водночас синдром не є лише нормальним процесом старіння. Повністю зупинити деменцію не можна, однак при вчасному виявленні є шанси загальмувати її прогресування. Існує близько 200 різних видів деменції: однією з найпоширеніших є хвороба Альцгеймера (60-70%).

За даними ВООЗ, у світі понад 55 мільйонів людей живуть із деменцією, щороку фіксують принаймні 10 мільйонів випадків когнітивних порушень. До 2050 року кількість людей із деменцією може зрости до 139 мільйонів.