«Є дешевші та ефективніші»: у «Медзакупівлях» пояснили, чому купувати російський «Sputnik V» нерозумно
Україна не закуповуватиме російську вакцину проти коронавірусу «Sputnik V», бо існують дешевші, ефективніші та надійніші препарати.
Про це повідомив директор держпідприємства «Медичні закупівлі України» при Міністерстві охорони здоров’я Арсен Жумаділов.
Він нагадав, що розробник російської вакцини почав свою роботу над нею одним з останніх у світі, але оголосив про успішне завершення другої фази випробувань першим. Водночас з третьої фази досліджень він досі не вийшов.
Також очільник «Медзакупівель» розповів, що в сегменті векторних вакцин, якою і є російська вакцина-кандидат, є значна конкуренція. Так, 18 виробників по всьому світу перебувають нині на тому чи іншому етапі розробки. Серед них є такі авторитетні гравці міжнародного фармацевтичного ринку, як AstraZeneca, Johnson & Johnson та інші. При цьому AstraZeneca вже має дозвіл на використання в низці країн включно із Великою Британією.
Відтак Жумаділов підсумував, що «наразі для замовлення російського продукту в сегменті якої є дешевші, ефективніші, надійніші вакцини немає жодних раціональних підстав».
Згадав він і про російську агресію, зазначивши, що «покладатись на державну російську організацію в умовах російської збройної агресії проти України в питанні забезпечення епідемічного добробуту всієї країни — це невігластво».
Реєстрація неможлива
Напередодні головний санітарний Лікар України Віктор Ляшко назвав реєстрацію російської вакцини проти коронавірусу в Україні неможливою, адже вона досі не пройшла третьої фази клінічних досліджень. Водночас розробники «Спутника V» планують закінчити її аж у грудні 2021 року.
«Тому всі чутки та політичні заяви щодо державної реєстрації в Україні російської вакцини-кандидата не відповідають дійсності», — наголосив Ляшко.
А чутки про можливу реєстрацію почали ширитися після заяви лідера проросійської партії ОПЗЖ Віктор Медведчук. Він повідомив, що харківська фармкомпанія «Біолік» уже попросила Міністерство охорони здоров'я України про державну реєстрацію російської вакцини проти коронавірусу.
Російська вакцина
«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт щодо «Спутник V» і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти.
У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Проте самі розробники «Спутник V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.
А ще під час вакцинації «Спутником» не можна пити алкоголь, і препарат може не подіяти, якщо у людини стрес.
Вже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Тобто дослідження ще не завершили, а людей уже вакцинують. І, як вже вказано вище, у підсумку творці вакцини відмовились вводити добровольцям плацебо, що означає провал дослідження.