ЄС має «план Б», якщо Угорщина заблокує допомогу Україні на €50 мільярдів — Reuters

Європейський Союз зможе обійти будь—яке вето Угорщини та надати Україні 50 мільярдів євро допомоги.

Про це Reuters заявили двоє посадовців ЄС, які зажадали залишитися анонімними.

За словами джерел, якщо Будапешт застосує своє вето, то ЄС має спосіб обійти це. Так, блок може попросити кожну іншу країну створити власний пакет допомоги Україні. Разом двосторонні договори обійдуться в однакову суму.

«Угорщина ризикує згаяти свій шанс. Ми б воліли, щоб вони були на борту, але настає момент, коли людям набридає перебувати в заручниках Будапешта. Обхід нелегкий, але він у нас є, якщо буде потрібно», — сказав один із посадовців ЄС.

Другий співрозмовник видання погодився з цією думкою: «Питання грошей для України так чи інакше вирішиться, Київ отримає підтримку ЄС».

«Якщо Угорщина стане перешкодою для необхідної одностайності, щоб зробити це через бюджет ЄС, країни-члени знайдуть інший спосіб, наприклад, міжурядові угоди або національні гарантії», — підкреслив він.

Про яку допомогу йдеться?

Для підтримки України в ЄС хочуть ухвалити Ukraine Facility — новий фінансовий інструмент обсягом до 50 мільярдів євро на період від 2024 по 2027 рік. Його створення вже підтримав Європарламент.

Але проти пакета виступає Угорщина, прем'єр-міністр якої Віктор Орбан заявив, що не підтримає більше допомоги Україні, якщо не побачить «дуже обґрунтовану пропозицію».

Також, з недавніх пір, проти пакета допомоги Україні виступає Словаччина, яку представляє новопризначений проросійський прем'єр Роберт Фіцо.

Не перше вето Угорщини

Торік Угорщина вже накладала вето на аналогічну пропозицію про надання Україні 18 мільярдів євро фінансової допомоги у 2023 році. Проте після кількох місяців суперечок Будапешт погодився на цей пакет, отримавши поступки від ЄС і почувши, що блок використає обхідний шлях, щоб проштовхнути допомогу Україні в будь-якому випадку.

Європейського комісара з торгівлі Валдіса Домбровскіса нещодавно запитали, чи піде ЄС знову цим шляхом, якщо Угорщина накладе вето. Той відповів: «Минулого року ми справді обговорювали "план Б"... Але тоді ми змогли уникнути цього сценарію. Сподіваюся, ми також зможемо уникнути цього сценарію цього року».