ЄС обмежить взаємодію з Косовом через ситуацію з місцевими виборами. Приштина пропонує свій план (ДОПОВНЕНО)

Європейський Союз обмежить взаємодію із частково визнаним Косовом через ігнорування прохань про негайне зниження напруги на півночі республіки, де місцеві серби протестують проти обраних міських голів.

Про це пише косівська служба «Радіо Свободи» з посиланням на джерела серед дипломатів.

За інформацією джерел, ЄС може вилучити Косово із заходів високого рівня і призупинити двосторонні візити. Зустрічі відбуватимуться тільки тоді, коли це потребуватиме розв’язання кризи на північні країни.

Інші обмеження стосуватимуться спільної роботи груп, які існують між Косово та ЄС, створені на основі Угоди про стабілізацію та асоціацію (SAA).

Засідання підкомітету з питань торгівлі, промисловості, митниці й податків, яке мало відбутися 8 червня, але не відбулося, уже перервано. Наступне — засідання підкомісії з питань правосуддя, свободи й безпеки 21 та 22 червня, яке, як чекають, теж буде призупинено.

Планується також значне призупинення фінансування ЄС кількох проєктів, на які Косово надало пропозиції у межах Інвестиційного фонду для Західних Балкан.

Крім того, ЄС планує знизити рівень публічної присутності на спільних заходах і заходах, у яких беруть участь члени уряду Косова. Очікується, що цей захід передбачатиме зустрічі в межах фінансової співпраці.


Доповнено о 16:29. Запровадження обмежень підтвердив представник Єврокомісії Петер Стано, цитує Balkan Insight. Зокрема, він підтвердив зупинення візитів, контактів та заходів на високому рівні, а також фінансової співпраці з Косово. Проте Стано наголосив, що ці заходи зворотні, тимчасові та не є санкціями.


Дипломатичні джерела «Радіо Свободи» додають, що взаємодія з косовською владою в усіх цих сферах нормалізується, щойно уряд Косова зробить кроки, яких ЄС чекає у межах діалогу і які було зазначено в кількох публічних заявах. Насамперед це виведення спецпідрозділів поліції з муніципальних будівель на півночі й оголошення нових місцевих виборів.

Водночас 13 червня прем’єр-міністр Косова Альбін Курті оголосив, що надіслав Боррелю план із п’яти пунктів, який, за його словами, допоможе зменшити напруженість на півночі. Він також обговорив цей план із представниками країн Неофіційна група, що складається зі США та Великої четвірки Західної Європи (Італії, Німеччини, Великої Британії та Франції)QUINT.

Курті запропонував:

  • верховенство права в чотирьох муніципалітетах на півночі, що означає ідентифікацію, судове переслідування і справедливий суд над усіма членами злочинних груп, які напали на поліцію, війська НАТО й журналістів;
  • насильницькі групи повинні негайно залишити територію Косова, а будь-які злочинні дії проти інституцій Косова має бути заборонено;
  • поліція Косова, члени НАТО та Місія Європейського Союзу з питань верховенства права в КосовоEULEX мають проводити спільні заходи оцінювання безпеки, щоб гарантувати безпечне та безпечне середовище для всіх;
  • уряд Косова повинен координувати дії з усіма учасниками й оголосити дострокові вибори в чотирьох муніципалітетах на півночі;
  • Косово й Сербія повернуться до діалогу за посередництва Брюсселя, а зустріч на високому рівні відбудеться цього тижня.

Натомість речник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Пітер Стано підтвердив, що вони отримали листа від Курті, але він заявив, що в Брюсселі не бачать «жодного негайного та рішучого кроку» з боку Приштини.

«Останні події на півночі Косова лише доводять, що ескалація триває, і це суперечить інтересам Косова та всіх людей у ​​Косові», — сказав Стано.

Що передувало?

Двадцять третього квітня на півночі Косова, де проживають переважно серби, відбулися муніципальні вибори. Найбільша партія косовських сербів «Српска листа», що зберігає тісні зв’язки з нинішнім урядом Сербії, бойкотувала вибори.

Присутність на виборах становила менш ніж 4 %. Без голосів сербської громади перемогу здобули політики албанського походження.

Двадцять шостого травня поліція вирішила допомогти новим албанським міським головам міст Звечан, Лепосавич і Зубін-Поток зайти до своїх офісів. Проте стався конфлікт між косовською поліцією і місцевим населенням.

Напруженість досягла кульмінації 29 травня, коли місцеві серби зіткнулися із солдатами місії НАТО в Косові — KFOR. У сутичках постраждали десятки людей з обох сторін.

ЄС і США висунули уряду Косова три вимоги: урегулювати ситуацію, провести нові вибори в чотирьох муніципалітетах на півночі й повернутися до діалогу для нормалізації відносин із Сербією.

Президентка Косово Вйоса Османі висловила готовність до проведення виборів на півночі країни. Однак, щоб оголосити нові вибори, за її словами, 20 % людей зі списку для голосування на півночі республіки повинні підписати петицію із проханням провести дострокові вибори.