Сутички на півночі Косова: постраждали близько 25 миротворців НАТО, Белград закликає протестувати мирно

Солдати KFOR охороняють муніципальну будівлю після зіткнень із косовськими сербами в місті Звечан, північне Косово, 29 травня 2023 року
Солдати KFOR охороняють муніципальну будівлю після зіткнень із косовськими сербами в місті Звечан, північне Косово, 29 травня 2023 рокуAP Photo / Bojan Slavkovic

Близько 25 військовослужбовців багатонаціонального контингенту НАТО отримали поранення під час сутичок із сербськими протестувальниками на півночі частково визнаного Косова. Президент Сербії Александар Вучич заявив про понад 50 постраждалих із боку протестувальників і закликав утримуватися від конфліктів із НАТО.

Про це пише балканська служба «Радіо Свобода».

У миротворчій місії НАТО в Косові (KFOR) розповіли, що декілька військовослужбовців італійського й угорського контингентів KFOR стали об’єктами неспровокованих нападів й отримали поранення з переломами та опіками внаслідок вибуху запалювальних пристроїв. Наразі вони перебувають під наглядом медичного персоналу.

У НАТО засудили атаки на миротворців KFOR і закликали негайно припинити насильство.

«KFOR вживатиме всіх необхідних заходів для підтримки безпечного середовища та продовжуватиме діяти неупереджено відповідно до свого мандату згідно з Резолюцією 1244 Ради Безпеки ООН від 1999 року», — пообіцяли в Альянсі.

Президентка Косово Вйоса Османі заявила, що косовську поліцію, миротворців KFOR і журналістів атакували «нелегальні сербські структури, перетворені на злочинні угруповання».

Вона звинуватила президента Сербії Александра Вучича.

«Ті, хто виконує наказ Вучича щодо дестабілізації на півночі Косова, повинні постати перед правосуддям», — закликала вона.

Водночас президент Сербії попросив сербів на півночі Косова не вступати в конфлікти з НАТО. За його словами, під час сутичок постраждали 52 серби, троє з них отримали важкі поранення.

Тим часом у Белграді кілька десятків громадян перекрили частину траси, заявивши, що протестують проти ситуації в Косово. Долучитися до акції закликала права організація «Рух захисту Косова». Також її підтримав Младен Обрадович із ультраправої організації «Образ», діяльність якої Конституційний суд Сербії заборонив у 2012 році.

Що передувало?

26 травня в муніципалітетах на півночі Косова, де переважає сербська громада, стався конфлікт між косовською поліцією та місцевим населенням.

Поліція допомогла новим албанським міським головам міст Звечан, Лепосавич і Зубін-Поток зайти до своїх офісів, чому протистояли місцеві серби.

Мерів обрали на виборах у квітні 2023 року, які бойкотувала найбільша партія косовських сербів «Српска листа», що зберігає тісні зв’язки з нинішнім урядом Сербії.

Поліція застосувала сльозогінний газ та світлошумові гранати, натомість протестувальники кидали каміння.

Після інциденту президент Сербії наказав привести в бойову готовність і розгорнути сербську армію на кордоні з Косовом, незалежність якого Белград не визнає. Влада Косова звинуватила у заворушеннях сербські «кримінальні та незаконні структури».

Зранку 29 травня серби з міст Звечан, Лепосавич і Зубін-Поток знову вийшли на протест. У Звечані сталися сутички між протестувальниками та миротворцями KFOR, які охороняли будівлю муніципалітету.