ЄС погодив закупівлю мільйона боєприпасів для ЗСУ
Країни Європейського Союзу погодили спільну закупівлю мільйона боєприпасів для Збройних сил України.
Про це повідомила прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас.
«Рада, що міністри закордонних справ і оборони ЄС сьогодні схвалили цю ініціативу. Це допомагає нарощувати європейську оборонну промисловість і підвищувати нашу безпеку», — говорить Каллас.
Доповнено о 16:39. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його країна вирішила не долучатися до закупівлі боєприпасів, цитує видання Index. «Ми хочемо миру, ми не братимемо участі у цій акції. Водночас ми не заважаємо іншим робити те, що вони хочуть», — сказав міністр.
Доповнено о 19:15. Європейське оборонне агентство повідомило, що до ініціативи вже долучилися Норвегія та 17 країн ЄС — Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словаччина та Швеція.
Агентство запевняє, що інші держави ЄС висловили намір приєднатися після здійснення відповідних національних процедур.
Перед цим агентство Reuters зазначало, що держави ЄС підпишуть угоду про закупівлю для України 155-мм артилерійських снарядів. А очолить цей проєкт Європейське оборонне агентство.
Представники ЄС заявляли, що минуть принаймні місяці, перш ніж снаряди, замовлені в межах цих спільних закупівель, опиняться в Україні. Перші замовлення можуть бути розміщені до кінця травня.
Також у ЄС переконані, що ініціатива великих спільних закупівель має спонукати країни-члени відправляти більше своїх запасів снарядів в Україну.
Боєприпаси для України
Раніше цього місяця міністри оборони європейських країн підтримали пропозицію глави євродипломатії Жозепа Борреля використати мільярд євро з Європейського фонду миру для негайного постачання Україні боєприпасів із наявних запасів європейських армій.
Ще мільярд євро Боррель запропонував використати для спільної закупівлі снарядів, тоді як будь-які додаткові кошти мають бути узгоджені державами-членами.
Водночас Україна заявила, що цього року їй знадобиться мільйон снарядів. Естонія підрахувала, що це коштуватиме приблизно 4 мільярди євро. Балтійська країна першою серед членів ЄС порушила питання закупівлі боєприпасів.
У лютому зазначалося, що Україна використовує в середньому від 60 тисяч до 210 тисяч боєприпасів на місяць, але європейська оборонна промисловість має потужність лише для виробництва 25 тисяч снарядів щомісяця. Водночас росія випускає близько 20-60 тисяч снарядів на день.