ЄС розробив план військової підтримки України у довгостроковій перспективі — Politico

Європейська служба зовнішніх справ розробила проєкт плану, який рекомендує блоку взяти на себе зобов’язання щодо безпеки України на роки вперед.

Про це пише Politico, яке стверджує, що отримало у розпорядження європейський документ.

Пропозиції охоплюють широкий спектр питань: постачання зброї, продовження військових навчань і тренувань, обмін розвідувальними даними, налагодження звʼязків між українськими та європейськими оборонними компаніями.

«Членство України в ЄС саме по собі буде зобов’язанням у сфері безпеки», — зазначається у документі.

Крім того, план передбачає, що ЄС має надати «довгострокову та передбачувану фінансову підтримку» для відбудови України.

Politico зауважує, що план ЄС розробляється на тлі ширшої дискусії серед західних союзників про те, як гарантувати Україні безпеку.

«Чим більше ми можемо говорити про довгострокові зобов’язання, тим більше ми зможемо надіслати [президенту рф володимиру] путіну повідомлень про те, що він не може розраховувати на втому Європи через вибори чи будь-яку іншу причину», — сказав анонімно один дипломат ЄС.

Водночас дипломат додав, що план «не означає, що ми робимо ставку на те, що війна триватиме».

Напередодні Politico повідомляло, що Сполучені Штати, Велика Британія, Франція та Німеччина поспішають погодити декларацію про гарантії безпеки для України.

Видання додає, що ідея полягає в тому, щоб створити «парасольку» для країн, які готові надавати Україні постійну військову допомогу, навіть якщо деталі будуть відрізнятися залежно від країни.

Окремо НАТО працює над варіантами модернізації української армії, щоб одного дня вона могла стати частиною Альянсу.

ЄС обмежений у тому, що він може зробити у військовому плані для України. Проте Брюссель заохочував країни ЄС надсилати власну зброю, пропонуючи часткову компенсацію за такі пожертви.

У проєкті документа зазначається, що лише цього року ЄС витратить 4 мільярди євро із фонду на допомогу Україні для закупівлі зброї. Згодом фонд має розвиватися, переходячи від відшкодування витрат на боєприпаси до субсидування спільних закупівель зброї ЄС та складніших і дорожчих систем озброєнь.

У документі також стверджується, що ЄС планує фінансово підтримати наміри країн придбати ракети та винищувачі для зміцнення протиповітряної оборони України.