НАТО запросить Україну після згоди союзників та виконання умов — Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови».
Про це він заявив на пресконференції у Вільнюсі 11 липня.
«Ми також чітко дали зрозуміти, що ми надамо Україні запрошення приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться та умови будуть виконані», — зазначив він.
Процес членства для України «перейде із двоетапного на одноетапний шлях», додав генсек НАТО.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ).
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу.
«Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Саміт у Вільнюсі
11–12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбуватиметься саміт НАТО. Очікується, що він буде зосереджений на Україні та її відносинах із Північноатлантичним альянсом.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції 7 липня оголосив, що на саміті погодять пакет щодо наближення вступу України до Альянсу. Туди мають увійти три складові:
- багаторічна програма підтримки, щоб впевнитись у сумісності ЗСУ та НАТО;
- оновлення політичних зв'язків, запровадивши Раду НАТО — Україна;
- повторне підтвердження від країн-членів НАТО, що Україна стане членом Альянсу.
10 липня видання Bild написало, що Німеччина намагається блокувати рішення щодо прискореного вступу України, США також не підтримали такий план. Водночас країни виступають за дотримання Плану дій щодо членства, розробленого для України у 2008 році.
Водночас Столтенберг заявив, що в середу, 12 липня, відбудеться інавгураційний саміт Україна — НАТО. На ньому обговорюватимуть вступ України до Альянсу. За його словами, все це дасть позитивний і сильний сигнал Україні. Він також висловив очікування, що союзники також дадуть чіткий і позитивний сигнал на шляху до членства України.
Також 12 липня президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським на саміті НАТО. Як пише CNN, зустріч буде свідчити про єдність між лідерами країн, оскільки участь Володимира Зеленського на саміті була під питанням.
Віцепрем’єр-міністерка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Україні доведеться переглянути свою стратегію, якщо країна не отримає запрошення приєднатися до НАТО на саміті.
Про ПДЧ
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу: ця процедура зараз триває щодо вступу Фінляндії та Швеції. У 1999 році в Альянсі схвалили механізм плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програми з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.
До 24 лютого 2022 року українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй цей план, але не отримувала. Після повномасштабного вторгнення рф до України Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.
Зрештою торік у серпні Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.
- Поділитися: