ЄС засудив угорський закон про освіту, яким «придушували» роботу університету Сороса

Суд Євросоюзу встановив, що зміни в законі про освіту в Угорщині порушують право ЄС. Зміни в законодавстві фактично придушували роботу Центральноєвропейського університету, який заснував філантроп угорського походження Джордж Сорос.

Про це повідомляє пресслужба суду. Він виніс рішення проти прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, зазначивши, що зміни в законі «несумісні із законодавством ЄС».

Зокрема, Угорщина зобов'язала іноземні університети укладати міжнародні договори з угорським урядом та країною походження навчальних закладів. Через цю умову університети були змушені проводити навчання тільки у своїх країнах. А це суперечить зобов'язанням Угорщини щодо національного режиму, передбаченого в межах Світова організація торгівліСОТ.

У суді ЄС зазначили, що така вимога суперечить положенням Хартії основних прав Європейського Союзу, що стосуються академічної свободи, свободи засновувати вищі навчальні заклади та свободи вести підприємницьку діяльність.

Угорщина vs Сорос

У 2017 році угорський парламент ухвалив поправки до закону, згідно з яким Центральноєвропейський університет може втратити можливість видавати дипломи про вищу освіту.

Через це Євросоюз заявив про намір ввести штрафи проти Угорщини через загрозу закриття університету Сороса. Прем'єр-міністр Віктор Орбан пообіцяв виконати вимоги ЄС, але цього так і не сталося.

Окрім роботи університету, Угорщина блокує неурядові організації, пов'язані з Джорджем Соросом. Так, наприкінці травня 2018 року угорський парламент ухвалив пакет законів під кодовою назвою «Зупинити Сороса».

Ці закони криміналізують надання будь-якої допомоги нелегальним шукачам притулку. Злочинами вважатимуться друк брошур з інформацією для біженців, надання їм їжі та юридичної допомоги. Таким чином влада Угорщини намагається боротися з нелегальними мігрантами.