Світ

Як Угорщина зупиняє нелегальну міграцію і блокує діяльність Джорджа Сороса

16 липня, 2018 16:16
Світ/Як Угорщина зупиняє нелегальну міграцію і блокує діяльність Джорджа Сороса
Зберегти
Вигляд
lead
Угорський парламент ухвалив пакет законів під кодовою назвою «Зупинити Сороса» наприкінці травня. Нове законодавство покликане захистити країну від напливу нелегальних мігрантів.

Заразом воно обмежує діяльність неурядових організацій, криміналізуючи надання будь-якої допомоги нелегальним шукачам притулку. Злочинами вважатимуться друк брошур з інформацією для біженців, надання їм їжі та юридичної допомоги.

Громадське поговорило з журналістом угорського видання HVG Мартоном Гергеєм, щоб з'ясувати, як з ухваленням нового закону зміниться позиція Угорщини в Європі, та наскільки популярна така політика серед самих угорців.

Назва збірки законів продовжує тривалу боротьбу уряду Віктора Орбана з діяльністю американського мецената з угорським походженням Джорджа Сороса, який підтримує в Угорщині неурядові організації, що займаються іммігрантами. Сам Орбан неодноразово звинувачував Джорджа Сороса та його Фонд «Відкрите суспільство» в сприянні масовій міграції проти волі угорського народу.

Торік угорський парламент мав намір закрити Центрально-Європейський Університет, який спонсорується Соросом. Пізніше прем'єр-міністр Віктор Орбан узяв до уваги критику з боку Єврокомісії і погодився виконати її вимоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як спроба закриття міжнародного університету в Будапешті вплине на весь регіон.

У відповідь на посилення тиску на неурядові організації Фонд Джорджа Сороса «Відкрите суспільство» припинив роботу офісу в угорській столиці, переїхавши до Берліна.

«Згорнути роботу в Будапешті вирішили через заплановані урядом Угорщини подальші обмеження на діяльність неурядових організацій, відомих як законопроект «Зупинити Сороса», — ідеться в заяві Фонду.

Мартон Гергей наголошує, що такий крок не вплине на діяльність організації, позаяк угорський офіс працюватиме віддалено. Натомість журналіст вважає, що це спричинить відтік коштів з Будапешта, адже разом з «Відкритим суспільством», країну покинуть і міжнародні інвестори.

Фонд американського філантропа угорського походження Джорджа Сороса «Відкрите Суспільство» припинив роботу свого офісу в Будапешті та переїхав до Берліна (на фото — Джордж Сорос (ліворуч) на заходу в Європейському інституті мистецтва і культури ромів (ERIAC) у Берліні, Німеччина, 08 червня 2017 року) Фото: EPA/CLEMENS BILAN

Пакет законів «Зупинити Сороса» вже отримав негативний відгук правозахисних організацій. Угорський Гельсінський комітет виразив занепокоєння через обмеження кола осіб, які вважаються біженцями. Це означає, що всі, хто прибуває до Угорщини з «безпечних країн», не матимуть можливості отримати такий статус.

«Замість того, щоб захищати цих людей від переслідувань, уряд Угорщини вирішив приєднатися до лав переслідувачів», — заявила співголова комітету Марта Пардаві.

На думку Гергея, це нововведення лише поглибить міграційну кризу в Угорщині, оскільки нове законодавство не передбачає чіткого розмежування між біженцями та людьми, які просто хочуть відвідати країну: «Якщо ви просто вкажете пунктом призначення Будапешт, вас може заарештувати поліція».

Венеціанська комісія закликала Угорщину скасувати пакет законів «Зупинити Сороса», наголошуючи, що він перешкоджає наданню допомоги біженцям з боку неурядових організацій і порушує їхні права, які гарантуються Європейською конвенцією з прав людини та іншим міжнародним законодавством.

Попри жорстку критику нового закону, навряд чи Угорщину чекатимуть міжнародні юридичні наслідки, вважає Гергей, адже сьогодні в ЄС є багато інших проблем.

«Це, по суті, відвертає Угорщину від Женевської конвенції. Ми більше не прийматимемо біженців, хіба що в сусідніх країнах буде війна чи злочинні дії».

Утім, антиміграційний пакет законів «Зупинити Сороса» має широку підтримку з боку самих угорців. Міністр внутрішніх справ Сандор Пінтер заявив, що угорський народ має право очікувати від уряду «будь-яких заходів, необхідних, щоб не перетворити Угорщину на країну мігрантів».

Така реакція суспільства є логічним продовженням антиміграційної та антимусульманської політики уряду, вважає Гергей. «Навіть у тих районах, де поселення мігрантів дуже малоймовірне, люди бояться нападів на свої домівки», — зазначає журналіст.

На його думку, не було ніякої необхідності створювати нове законодавство, адже всі засоби для захисту угорських кордонів існували й раніше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Праві, зелені і двохвості: як обирали парламент в Угорщині

Прем'єр Угорщини Віктор Орбан неодноразово звинувачував Джорджа Сороса та його Фонд «Відкрите суспільство» в сприянні масовій міграції, всупереч волі угорського народу (на фото — Орбан (праворуч внизу) під час голосування угорського парламенту щодо пакету поправок до законопроекту «Зупинити Сороса» щодо мігрантів, Будапешт, Угорщина, 20 червня 2018 року) Фото: EPA-EFE/SZILARD KOSZTICSAK

Але найбільше журналіст занепокоєний тим, що пакет законів «Зупинити Сороса» можуть використати для переслідування неурядових організацій та медіа, адже злочином є навіть позитивне висвітлення міграційних процесів: «Реальна загроза полягає в тому, що цей закон можуть використати в майбутньому проти людей, які, на думку пана Орбана, загрожуватимуть його владі».

Водночас антиміграційний закон — не єдиний наступ на демократію в Угорщині. Прем'єр-міністр Віктор Орбан став ініціатором реформ у ЗМІ та основних галузях бізнесу, які посилюють державний контроль. До того ж, запровадив новий судовий інститут, який, за словами критиків, може збільшити політичний вплив на суддів. Нові суди матимуть юрисдикцію у справах між громадянами Угорщини та державою. І більшість суддів набиратимуть з-поміж держслужбовців.

«Це означає, що, скажімо, в питаннях оподаткування податківець може стати суддею у справі щодо свого ж рішення або рішення колег, — пояснює Гергей. — Це демонструє, як законодавство може обернутися проти громадян Угорщини».

Пов`язані новини