Єврокомісія очікує від України виконання рекомендацій «Венеційки» щодо реформи КСУ
Європейська комісія очікує, що Україна виконає рекомендації Венеційської комісії щодо процедури добору кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України. Відповідний закон про реформи КСУ вже ухвалено та підписано без внесення правок, але в ЄС очікують, що Україна змінить його.
Про це йдеться у заяві Дипломатичної служби Європейського Союзу.
У ЄС заявили, що уважно стежать за узгодженням реформи КСУ з рекомендаціями висновку щодо заявки України на членство в ЄС, щоб забезпечити відповідність цього процесу рекомендаціям Венеціанської комісії.
Головні рекомендації «Венеційки» — можливість виключити кандидатів на підставі професійної компетентності та збільшити кількість членів Дорадчої групи експертів — могли б підвищити довіру суспільства до КСУ та забезпечити неупередженість процесу відбору, зазначили в ЄС.
«Запроваджуючи ці зміни, Україна не лише просунеться в процесі вступу до ЄС, але й зміцнить довіру українських громадян до судової системи країни. Прогрес у судових реформах залишається життєво важливим для посилення стійкості України та верховенства права», — зазначили в ЄС.
Окрім того, у Євросоюзі привітали обрання нових членів до Вищої ради правосуддя, що дозволило розблокувати цей орган. Що відомо про новообраних членів у ВРП та чому ними не задоволені в Україні, ми розповідали тут.
Що передувало?
У листопаді 2022 року Венеційська комісія опублікувала невідкладний висновок щодо законопроєкту про відбір суддів КСУ, де закликала дослухатися до попередніх висновків та покращити документ, поки він перебуває на розгляді в парламенті.
13 грудня 2022 року Верховна Рада ухвалила цей законопроєкт, а 19 грудня «Венеційка» опублікувала оновлений висновок. Комісія рекомендувала спростити процедуру обрання члена Дорадча група експертівДГЕ парламентом, щоб уникнути паралізації інституції, а також збільшити кількість її членів до 7. До того ж сьомого члена ДГЕ радили призначити за міжнародною квотою.
Окрім того, «Венеційка» закликала передбачити, щоб ДГЕ надавала відповідному органу імена перевірених кандидатів разом з оцінкою моральних якостей, зокрема чесності та професійної компетентності кожного кандидата. Ці оцінки закликали зробити доступними для громадськості, а кандидатів, яких ДГЕ визнає «непридатними»,виключити з подальшого розгляду.
Проте вже 20 грудня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, не ветувавши його для внесення правок.
Речниця Єврокомісії Ана Пізонеро заявляла, що в ЄК досі очікують, що українська влада повністю врахує рекомендації Венеційської комісії.
Нагадаємо, реформа КСУ є однією з семи умов, які Україна має виконати, щоб розпочати переговори про вступ до ЄС.