У ЄС очікують, що Україна змінить закон про КСУ з дотриманням рекомендацій Венеційської комісії
Єврокомісія очікує на те, що Україна змінить закон про відбір суддів до Конституційного Суду з дотриманням усіх рекомендацій Венеційської комісії.
Про це сказала речниця Єврокомісії Ана Пізонеро в коментарі «Суспільному».
Верховна Рада ухвалила цей закон 13 грудня, а 19 грудня Венеційська комісія опублікувала оновлений висновок щодо документа. Зокрема, комісія рекомендувала спростити процедуру обрання члена ДГЕ парламентом, щоб уникнути паралізації інституції, а також збільшити кількість її членів до 7. До того ж сьомого члена ДГЕ радили призначити за міжнародною квотою.
Проте вже 20 грудня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, не ветувавши його для внесення правок.
Пізонеро каже, що в Єврокомісії все ще очікують, що українська влада повністю врахує рекомендації Венеційської комісії, зокрема щодо збільшення кількості членів ДГЕ.
«Додатковий член має бути за міжнародною квотою для запобігання патовій ситуації в ухваленні рішень», — зазначила речниця.
За її словами, врахувати рекомендації важливо для зміцнення довіри громадськості до нового процесу добору суддів. Пізонеро додала, що Єврокомісія уважно стежитиме за прогресом у судовій реформі. Адже реформа КСУ є однією з семи умов, які Україна має виконати, щоб розпочати переговори про вступ до ЄС.
А що в законі?
Згідно з ним, до проведення конкурсу на посаду судді Конституційного Суду залучатимуть новий спеціальний орган — Дорадчу групу експертів (ДГЕ). До її складу будуть входити 6 людей: за пропозиціями президента, Верховної Ради, з’їзду суддів України, Європейської комісії «За демократію через право», а також міжнародних та іноземних організацій.
Експерти «Фундації DEJURE» та «Центру протидії корупції» ще до ухвалення критикували, що документ не гарантує вирішального голосу в доборі суддів незалежним експертам. А після оновленого висновку Венеційської комісії у «Фундації DEJURE» заявили, що Зеленський має ветувати ухвалений законопроєкт та повернути його до Верховної Ради з усіма необхідними рекомендаціями.
- Поділитися: