Єврокомісія офіційно рекомендує приєднати до Шенгенської зони Болгарію, Румунію та Хорватію
Європейська комісія офіційно рекомендувала приєднати Болгарію, Румунію та Хорватію до Шенгенської зони. Вони вже частково пов’язані шенгенськими правилами, але внутрішній прикордонний контроль між ними та країнами Шенгену все ще існує.
Про це повідомляється на сайті Єврокомісії.
У заяві Єврокомісії зазначається, що ці держави «зробили значний внесок у добре функціонування Шенгенської зони», зокрема під час пандемії COVID-19 та нещодавно, зіткнувшись із наслідками війни в Україні.
Болгарія та Румунія успішно завершили процес оцінки Шенгенської зони у 2011 році. У грудні 2021 року умови для приєднання до Шенгенської зони виконала Хорватія.
На думку Єврокомісії, розширена Шенгенська зона завдяки посиленому захисту спільних зовнішніх кордонів та роботі поліції стане безпечнішою. Водночас скорочення втрат часу на кордонах зробить Шенгенську зону привабливішою.
Тепер за повну участь Болгарії, Румунії та Хорватії в Шенгенській зоні має проголосувати 8 грудня Рада з питань юстиції та внутрішніх справ.
Як Україні стати частиною Шенгенської зони?
Шенгенська зона — це європейський простір, у якому скасований внутрішній прикордонний контроль.
Зараз Шенгенська зона є найбільшою зоною вільного пересування у світі, в якій беруть участь 22 країни ЄС, а також 4 асоційовані країни, що не входять до ЄС (Норвегія, Ісландія, Швейцарія та Ліхтенштейн). Ірландія зберігає право відмови від скасування контролю на внутрішньому кордоні.
Усі країни, перш ніж стати частиною Шенгенської зони, повинні пройти серію оцінок і підтвердити, чи відповідають вони умовам, необхідним для застосування шенгенських правил.
Зокрема, ці критерії включають законодавство про прикордонний контроль, інфраструктуру та організацію, захист персональних даних, візи, депортацію, співпрацю поліції тощо.
Після цього потрібне одностайне схвалення від усіх інших держав-членів. Також свою згоду має дати Європейський парламент.