Єврокомісія опублікувала звіт щодо прогресу України у 2023 році з подальшими рекомендаціями
Єврокомісія представила звіт щодо України за 2023 рік: попри війну країна продовжує прогрес у реформах, хоча є і зауваження.
Про це йдеться на сайті Європейської Комісії.
Так, Єврокомісія вважає, що попри війну Україна досягла значного прогресу у впровадженні реформи органів судової влади. Проте ще необхідні законодавчі та інституційні зміни для забезпечення міцнішої дисциплінарної системи щодо прокурорів. Для підвищення прозорості й доступу до правосуддя Україна має продовжувати цифровізацію судової системи.
Для підвищення ефективності розслідування міжнародних злочинів та співпраці з Міжнародним кримінальним судом Україна має надалі гармонізувати свою правову базу з відповідними міжнародними стандартами.
Щодо боротьби з корупцією ЄК відзначила: призначення глав НАБУ та САП активізували розслідування справ про корупцію на високому рівні. Систему електронного декларування майна, призупинену після введення воєнного стану, було відновлено та відкрито для громадськості, хоча й із певними потенційними недоліками, пов’язаними з повноваженнями НАЗК щодо перевірок.
У Бюро економічної безпеки Єврокомісія радить запровадити прозорий і заснований на заслугах відбір керівництва та персоналу разом із сильною системою підзвітності.
Що стосується прав нацменшин, Україні необхідно виконати решту рекомендацій Венеційської комісії, зокрема щодо внесення змін до законодавства про державну мову, ЗМІ та освіту. З-поміж іншого Єврокомісія зазначила, що необхідно посилити підтримку ромської громади за допомогою конкретного та цілеспрямованого плану дій.
ЄК зазначає, що уповноважений Верховної Ради України з прав людини може стикатися з серйозними проблемами щодо спроможності виконувати весь спектр своїх обов’язків змістовно, «з огляду на широту питань», які стосуються прав людини, зокрема через численні порушення з боку росії.
Єврокомісія також звернула увагу на питання свободи слова. Там зазначають, що Україні треба буде передбачити нові шляхи забезпечення післявоєнної структури плюралістичних і незалежних неонлайн-ЗМІ (зокрема телебачення), включно з довгостроковою перспективою суспільного мовника та незалежністю національного регулятора.
Вступ України до ЄС
Після отримання статусу кандидата на вступ у ЄС улітку 2022 року Україна мала виконати 7 рекомендацій від Євросоюзу, щоб почати переговори власне про вступ.
У червні 2023 року Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Тоді зазначалося, що Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.
Уже в листопаді президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Отже, Єврокомісія рекомендує почати переговори про вступ України.