Єврокомісія рекомендує почати перемовини про вступ України до ЄС
Європейська комісія офіційно порекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України до Європейського Союзу.
Про це повідомила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн, передає «Інтерфакс-Україна» з Брюсселю.
Так, Єврокомісія оприлюднила звіт, у якому зафіксувала прогрес України у виконанні семи рекомендацій на шляху до членства в ЄС. Тепер розпочнуться переговори про вступ України в Євросоюз.
Згідно зі звітом, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Водночас умовою є продовження виконання незавершених реформ надалі.
За словами фон дер Ляєн, основний прогрес Україна досягла у сфері конституційного правосуддя, реформі відбору Вищої ради правосуддя, антикорупційній програмі, боротьбі з відмиванням грошей, важливих заходах щодо стримування олігархів, у суспільному житті, а також у новому законі про медіа та прогресі щодо нацменшин.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук переконаний, що саме ця рекомендація Єврокомісії стане вирішальною при ухваленні політичного рішення лідерами ЄС у грудні цього року. Він наголосив, що попереду — величезна робота з адаптації національного законодавства до законодавства ЄС.
Окрім того, Єврокомісія рекомендує розпочати процес перемовин про вступ Молдови до ЄС. А ще — надати Грузії статус країни-кандидата в ЄС, але при виконанні низки умов, зокрема дотримання зовнішньої політики Брюсселя.
Нагадаємо, у вересні 2023 року голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія заявив, що Верховна Рада ухвалила 99,9% законодавчих рішень, потрібних для початку перемовин про вступ України до Європейського Союзу.
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина прогнозувала: закрити всі сім блоків із рекомендаціями ЄС на 100% не вдасться, але Україна матиме «солідний бекграунд» по кожному з них.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба казав, що Єврокомісія «не мислить такими категоріями як "одна з семи" чи "дві з семи"» виконаних рекомендацій, натомість суть у кінцевому результаті. Кулеба наголосив, що політично «абсолютно ніхто» не ставить під сумнів той факт, що Україна рухається до ЄС.
Вступ України до ЄС
Після отримання статусу кандидата на вступ в ЄС улітку 2022 року Україна зобов'язалася виконати 7 рекомендацій від Євросоюзу, щоб почати переговори про власне вступ. Йдеться про:
- впровадження законодавства щодо процедури відбору суддів Конституційного Суду України;
- завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів;
- посилення боротьби з корупцією, завершення призначення нового керівника САП та нового директора НАБУ;
- відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошейFATF і хвалення стратегічного плану реформування правоохоронного сектору;
- реформа медіагалузі — приведення українського законодавства у відповідність із Директивою ЄС про аудіовізуальні медіапослуги;
- запровадження «антиолігархічного закону»;
- завершення реформи законодавчої бази щодо національних меншин.
У червні 2023 року Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Тоді зазначалося, що Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Стефанішина зазначила, що Україна розраховувала на вищу оцінку від Єврокомісії. А втім, вона сказала, що для Єврокомісії визнання будь-якого прогресу менш ніж за рік після набуття статусу кандидата є безпрецедентним.