Єврокомісія: Україна має скасувати «правки Лозового»

У звіті за 2023 рік Єврокомісія зазначила, що Україна має в наступному році скасувати «правки Лозового». Ця вимога раніше не озвучувалася.

Про це йдеться у звіті на сторінці 32, на що звернув увагу «Центр протидії корупції».

Так, Єврокомісія хоче, щоб Україна переглянула Кримінальний процесуальний кодекс і Кримінальний кодекс, щоб забезпечити більшу ефективність і результативність у справах про корупцію серед високопосадовців.

«Наприклад, шляхом запобігання процесуальним затягуванням, запровадження розумних строків досудового розслідування», — йдеться у звіті.

Чому потрібно скасувати «правки Лозового»?

«Центр протидії корупції» заявив, що нині вимальовується тенденція до закриття справ з використанням «правок Лозового». Так, у жовтні 2023 року ВАКС закрив справу щодо «короля контрабанди» — одеського бізнесмена Вадима Альперіна. До цього за тією ж схемою закрили перший епізод справи «Роттердам+».

Юрист ЦПК Вадим Валько в коментарі hromadske припустив, що якщо правки повністю не скасують, відбудеться «справопад», коли провадження закриватимуть у суді одне за одним. Це буде щось схоже на те, як закривали справи про брехню в деклараціях і незаконне збагачення після рішення Конституційного суду у 2020 році.

Більше про те, як ці норми з’явилися в законодавстві, чому їх варто прибрати та що буде, якщо цього не станеться, читайте у нашому матеріалі.

Що передувало?

Сьогодні, 8 листопада, Європейська комісія офіційно порекомендувала розпочати процес переговорів про вступ України до Європейського Союзу. Згідно зі звітом Єврокомісії, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Водночас умовою для вступу є продовження виконання незавершених реформ надалі.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук переконаний, що саме ця рекомендація Єврокомісії стане вирішальною під час ухвалення політичного рішення лідерами ЄС у грудні цього року. Він наголосив, що попереду — величезна робота з адаптації національного законодавства до законодавства ЄС.

Першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу Єврокомісія оголосила у червні 2023 року. Тоді зазначалося, що Україна реалізувала два кроки із семи, які зобов'язалася виконати після отримання статусу кандидата на вступ до ЄС улітку 2022 року.