Європарламент змінив пропозицію Єврокомісії щодо спрощення торгівлі з Україною

Європейський парламент схвалив продовження лібералізації торгівлі для Молдови ще на рік, до 5 червня 2025 року, а також вніс поправки до аналогічної пропозиції щодо України. Рішення євродепутатів передбачає посилення гарантій для фермерів ЄС.

Про це йдеться на сайті Європарламенту.

Так, євродепутати 347 голосами «за» вирішили внести зміни до пропозиції Єврокомісії щодо призупинення імпортних мит і квот на український сільськогосподарський експорт до ЄС ще на один рік.

Депутати повернули документ до профільного комітету Європарламенту (який минулого тижня вже підтримав аналогічне рішення), аби той почав переговори про внесення змін до пропозиції Єврокомісії з Радою ЄС.

У парламенті відзначили, що законодавство надає Єврокомісії повноваження вживати швидких заходів, якщо виникнуть значні збої на ринку ЄС через український імпорт продуктів.

Депутати Європарламенту проголосували за внесення змін до пропозиції Єврокомісії, аби внести більш чутливі продукти й запровадити ширшу контрольну дату для розрахунку середніх обсягів.

«Лібералізаційні заходи залежать від поваги з боку України демократичних принципів, прав людини, верховенства права та її постійних зусиль у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю», — йдеться в заяві.

Водночас євродепутати погодилися призупинити дію всіх мит на імпорт із Молдови ще на рік, оскільки ця країна покладається на українські транзитні маршрути для власного експорту, і по ній «також сильно вдарила» військова агресія росії проти України.

Протести проти українського зерна

Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.«транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «Європейський зелений курс» — ініціативи Єврокомісії з метою зробити європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року. Передбачає оновлення законодавства у ЄС. Зокрема, передбачається зниження використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві, а також введення заборони на імпорт харчів з ринків, де держави не дотримуються законодавства ЄС з охорони довкілля.«зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Вони блокували рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець».

Польські ЗМІ навіть писали, що Україна та Польща нібито ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. Проте в Мінвідновлення України заперечили інформацію про такі переговори.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Окрім того, фермери низки європейських країн також протестують у своїх державах, зокрема у Франції, Німеччині, Чехії, Румунії. Вони вимагають покращення умов для аграрної сфери та відмови від кліматичної політики ЄС, проте серед причин демонстрацій і відкриття ринку для української агропродукції.