З 2014 року Україна сплатила МВФ понад 65 млн доларів комісії за недоотримані транші ㅡ Нацбанк
З 2014 по 2020 роки Україна виплатила Міжнародному валютному фонду 65,74 мільйона доларів комісії за зобов'язання за чотирма програмами співпраці з МВФ.
Про це повідомили у Національному банку України, пише «Економічна правда».
Сплата Commitment fee (комісії за зобов'язання) передбачена умовами кредитних програм з МВФ. Україна як позичальник, сплачує цю комісію разом з відсотками за отримані транші.
Якщо країна вибирає всі транші в програмі співробітництва МВФ — фонд повертає суму попередньо сплаченої комісії. Якщо ж ні — ці гроші визнаються витратами центробанку країни. Тобто, щоб повернути гроші, Україна має виконати усі умови програми та отримати транші.
Розмір цієї комісії залежить від суми кредитів країни та розміру квоти. Так, у 2020 році сума комісії для України склала 0,1% від траншів МВФ, які ми мали отримати. Однак у Нацбанку зазначили, що сума комісії пропорційно зменшується та повертається на суму траншів, які були отримані фактично.
Так, з 2014 по 2020 рік в межах трьох програм співпраці з МВФ Україна перерахувала 43,3 мільйона резервний та платіжний засіб, що емітується МВФ. Існує лише в безготівковій форміспеціальних прав запозичення (СПЗ). За поточним курсом це 61,48 мільйона доларів.
Зокрема за програмою 2014 року сума сплачених коштів за недоотримані транші склала 8,3 млн СПЗ (або 0,28% від отриманих траншів), за програмою 2015 року ㅡ 31,1 млн СПЗ (або 0,50% від отриманих траншів), а за програмою 2018 року ㅡ 3,9 млн СПЗ (або 0,39% від отриманих траншів).
Окрім того, за програмою stand-by від МВФ, за якою Україна мала отримати 5 мільярдів доларів чотирма траншами, Нацбанк переказав МВФ 5,2 млн СПЗ. З них 2,3 млн СПЗ фонд повернув під час переказу першого траншу.
Ще три транші досі не надійшли до України — українська сторона заплатила за них майже 3 млн СПЗ або 4,26 млн доларів.
Як зазначають у Нацбанку, ці гроші все ще можна повернути, якщо МВФ погодить переказ передбачених програмою траншів.
А чому МВФ досі не переказала кошти?
Для того, щоб отримати їх, Україна має виконувати певні вимоги — зокрема продовжити пенсійну, медичну, освітню та антикорупційну реформи.
Рада директорів МВФ погодила нову кредитну програму для України на 5 мільярдів доларів ще 10 червня 2020-го. Майже одразу Україна отримала 2,1 мільярда доларів першого траншу. Два наступні мали надійти до кінця 2020 року на загальну суму 3,5 млрд доларів, а четвертий транш — у 2021 році. Але ті два транші теж перенесли на 2021-й.
З грудня 2020 року по лютий 2021-го в Україні працювала Місія Міжнародного валютного фонду. Тоді фахівці МВФ так і не схвалили перегляд програми через малий прогрес у впровадженні реформ, необхідних для отримання траншів.