З Афганістану хочуть евакуюватися ще 159 українців. В МЗС запевняють, що працюють над їхнім поверненням
В захопленому талібами Афганістані залишаються 159 українців, які заявили про бажання евакуюватися з країни. Міністерство закордонних справ України намагається допомогти їм покинути країну.
Про це повідомив глава МЗС Дмитро Кулеба на брифінгу.
Він запевнив, що міністерство працює через українські посольства в Таджикистані, Пакистані та Ірані, а також посольства дружніх Києву країн, щоб організувати чергові евакуаційні рейси.
Однак Кулеба наголосив, що ці 159 українців не належать до груп ризику, яким через ситуацію в Афганістані загрожує небезпека.
«Тобто це не журналісти, це не працівники міжнародних організацій чи громадські активісти, колишні посадовці або члени їхніх сімей», — уточнив міністр.
Він закликав всіх українців, які ще не заявили про бажання покинути Афганістан, звертатися до українських посольств.
Евакуація з Афганістану
Наприкінці літа Україна вивезла з країни понад 650 українців, членів їхніх сімей, іноземних журналістів, міжнародних правозахисників та людей, яким загрожувала небезпека. Для цього організували шість евакуаційних рейсів.
31 серпня США остаточно вивели свої війська з Афганістану. Таліби стверджують, що й після цього терміну вони дозволять евакуюватися всім охочим, проте до них уже повністю перейшов контроль над аеропортом.
Тепер багатьом охочим евакуюватися може загрожувати небезпека — насамперед за співпрацю із західними країнами. Попри це, в МЗС 31 серпня заявили, що продовжать евакуацію українців й надалі. Водночас маршрути повернення громадян влада може скоригувати залежно від розвитку ситуації в аеропорту Кабула.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Він оголосив про намір протистояти владі «Талібану» в Афганістані.
Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком, що передбачає, зокрема, значні порушення прав жінок. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. Зокрема, «Талібан» вже заборонив жінкам вчитися разом з чоловіками в університеті, зобов’язав студенток носити нікаби та заборонив займатися деякими видами спорту.