У США заявили, що вивели всіх своїх військових з Афганістану. Операція Штатів у країні тривала 20 років

Міністерство оборони США оголосило про завершення своєї операції з евакуації з Афганістану громадян США та афганців, а також виведення своїх військових з країни.
Про це повідомив керівник Центрального командування Збройних сил США, генерал Кеннет Маккензі під час брифінгу ввечері 30 серпня.
«Останній C-17 відлетів з Міжнародного аеропорту Хаміда Карзая 30 серпня. Хоч військова евакуація завершена, дипломатична місія для виведення громадян США та вразливих афганців, які хочуть виїхати, продовжиться. Це відведення сигналізує і про завершення військової складової в евакуаційній операції, і про завершення 20-річної місії, яка почалася в Афганістані після 11 вересня», — сказав він.
Війна в Афганістані за участі США почалася з терактів 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку, за якими стояло терористичне угруповання «Аль-Каїда». Тоді «Талібан» звинуватили в тому, що він надав терористам, зокрема їхньому лідерові Усамі бен Ладену, притулок на території Афганістану. Таліби це заперечували. Зрештою, США у жовтні 2001 року розпочали операцію в країні. Бен Ладена, щоправда, там не знайшли, тодішньому лідерові талібів муллі Омару вдалося втекти, але влада «Талібану» під натиском США була повалена.
Усього з 15 серпня, після того, як угрупування «Талібан» захопило владу в Афганістані, авіатранспортом з країни вивезли понад 120 тисяч людей. Генерал Маккензі зазначив, що у країні все ж залишилися десятки американців, які не змогли дістатися аеропорту.
«З цим від'їздом пов'язано багато розчарувань. Ми не вивели всіх, хто цього хотів. Але я думаю, навіть якби ми залишилися ще на 10 днів, ми б не змогли зібрати всіх», — зазначив він.
Що тепер?
Речник «Талібану» Забіхулла Муджахід заявив, що найближчим часом угруповання створить в Афганістані новий уряд. Спершу він казав, що новий кабінет утворять упродовж тижня, але згодом уточнив, що процес може затягнутися на один-два тижні, пише Reuters.
Він також ухильно відповів, чи будуть жінки у складі нового уряду. За його словами, це рішення ухвалюватиме керівництво угруповання. Крім того, «Талібан» закликає США та інші західні країни зберегти з ними дипломатичні відносини і після виведення військ.
Економіка Афганістану, яка постраждала від десятиліть війни, після приходу до влади талібів стикається з втратою мільярдів доларів іноземної допомоги. У Кабулі зростають ціни на продукти, а банки не працюють уже два тижні. Угруповання 28 серпня наказало банкам відновити роботу. Однак з рахунків за тиждень можна знімати не більш ніж 200 доларів або 20 тисяч афгані (приблизно 6 тисяч грн).
Муджахід обіцяє, що економічні проблеми вдасться вирішити після створення нового уряду.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після захоплення влади талібами західні країни почали евакуювати своїх громадян та деяких афганців. За два тижні з Афганістану вивезли понад 120 тисяч людей, однак тисячі людей досі не можуть виїхати. Україна вивезла 650 людей. Водночас повідомлялося, що у Кабулі залишилась україно-афганська родина, попри те, що їхні імена подали до посольства у Таджикистану до списку на евакуацію.
- Поділитися: