З миру по нитці: як змінити світ завдяки краудфандингу

Найпопулярніші в світі платформи для збору коштів на реалізацію ідей — Kickstarter, Indigogo, Gofundme. Однак у багатьох країнах є свої локальні платформи. Наприклад, в Україні з 2008 року працює «Велика Ідея», яку називають платформою соціальних інновацій. Якщо у вас є ідея, спрямована на розвиток суспільства або горизонтальних громадських ініціатив, то можна брати участь у програмі спільнокошту — встановлюєте потрібну для реалізації проекту суму і будь-хто зможе підтримати її своїм вкладом. Такі ж системи діють і на інших платформах.

Ми зібрали найцікавіші краудфандингові проєкти в Україні й у світі.

Pebble

У 2012 році на Kickstarter вийшов стартап Pebble зі своїм проєктом E-Paper Watch, який став мегауспішним. Це багатофункціональні наручні годинники, які під’єднувалися до інтернету та мали безліч функцій, фактично — смартфон у годиннику. Перший мільйон доларів стартап отримав всього лише за 28 годин. Загалом майже 67 000 осіб підтримали проєкт, а з очікуваних $100 тисяч зібрали більш ніж $10 мільйонів.

Через 4 роки оновлений гаджет знову зібрав набагато більше, ніж потрібно. Годинник мав новий інтерфейс, дисплей та мікрофон для відповіді на сповіщення. За місяць Pebble Time отримав понад 20 мільйонів доларів, хоча очікував лише пів мільйона.

Однак усе було не так гладко. Покупці скаржилися, що гаджети дуже довго виготовляли, дехто очікував на свій годинник більше 10 місяців.

У 2016 році компанію Pebble поглинула інша — Fitbit, яка також займається виготовленням електронної техніки.

Feel VR

Наші розробники також беруть участь у таких кампаніях. Наприклад, український стартап Feel VR навесні 2018 року за перший день зібрав 60 тисяч доларів. Всього — пів мільйона.

Розробники вирішили трішки полегшити життя геймерам. Вони спроєктували нове кермо та педалі для гри в симулятори автоперегонів. Основна перевага — кермо обладнане технологією Direct Drive, яка робить його більш чутливим і точним. Таку систему використовують у професійних цілях, однак ціна Feel VR набагато нижча — комплект із керма та педалей коштує близько 600 доларів.

Це один із найуспішніших українських проектів на Kickstarter.

+Pool

Шукати підтримку на краудфандингових платформах можна також для екологічних проєктів.

Наприклад, у 2010 році група дизайнерів із Нью-Йорка вирішила створити плаваючий басейн на річці Гудзон. +Pool має хрестовидну форму, де кожен із відрогів має різну глибину та поверхню. Крім розваг, басейн має іншу мету — очищення вод Нью-Йорка. Цей басейн може відфільтрувати близько 600 тисяч галонів води без використання хімічних засобів.

Проєкт вже зібрав понад 40 тисяч доларів на Kickstarter. Але його досі не реалізували, оскільки тривають переговори з міською владою та іншими причетними про те, де і як розмістити басейн.

«Дерева для птахів»

Екологічні проєкти знаходять підтримку і в Україні. В жовтні 2019 року благодійний проект «Дерева для птахів» зібрав необхідні 87 тисяч гривень на «Великій ідеї». Його ідея — висаджувати у містах дерева для того, щоб там оселялися птахи. Почали висаджувати спочатку у Нових Петрівцях під Києвом, вже озеленили місто Пирятин на Полтавщині, парк «Тузлівські лимани». Слідкувати за проектом можна тут.

VoxCheck

У 2016 році на підтримку проекту VoxCheck відгукнулися 355 доброчинців, які зібрали понад 300 тисяч гривень для перевірок висловлювань політиків. Напередодні президентських виборів 2019 року VoxCheck знову запустив краудфандингову програму, щоб викривати політиків на брехні та маніпуляціях. В результаті зібрали майже 600 тисяч гривень.

А до підтримки hromadske на Спільнокошті за місяць долучився 191 доброчинець, зібрано майже 95 тисяч гривень. Окрім підтримки незалежного медіа, його нових проєктів про екологію, гендерну рівність, інклюзію, лайфстайл, культуру та важливих тем, про які мовчать інші ЗМІ, можна отримати різні бонуси від друзів hromadske.

Наприклад, художниця Алевтина Кахідзе передала присвячену своїй мамі картину. Отримати її може будь-хто охочий, для цього потрібно фондувати в діяльність hromadske 10 000 грн або більше і обрати картину у якості подарунка. Чи автор «Квантового Шевченка» Олександр Грехов намалює портрет того, хто підтримає кампанію hromadske на Спільнокошті. Для цього потрібно натиснути ФОНДУВАТИ цей подарунок.