Китай запустив найбільшу у світі мережу 5G. Три найбільші мобільні оператори країни China Unicom, China Telecom та China Mobile почали надавати 5G по всій території Шанхаю, Пекіну, Гуанчжоу та Шеньчженю. На фото — сервісний центр China Mobile, 31 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/LONG WEI

Щороку у світі стаються відкриття, які змінюють життя на Землі та допомагають досліджувати інші планети. Цьогоріч ми слідкували за презентацією нових гаджетів та технологій зв’язку, вдосконаленням штучного інтелекту та запуском нових ракет і зондів, які не завжди долітали, куди треба. hromadske зібрало найцікавіші досягнення в науці та технологіях за 2019 рік.

Дослідження космосу

Цьогоріч Нобелівську премію з фізики розділили між Джеймсом Піблзом — за дослідження з фізичної космології, та Мішелем Мейором і Дідьє Кело — за відкриття екзопланети, яка обертається навколо зірки сонячного типу.

Дослідження Піблза допомогли зрозуміти, що у Всесвіті всього 4% матерії, яку ми можемо побачити, а решта від нас прихована. А Мейор та Кело відкрили перші екзопланети — у 1992 році поряд із нейтронною зіркою, в 1995 — поруч зі звичайною зіркою. Однак за астрономічне відкриття нобелівку дали вперше.

На початку року зонд New Horizons американського космічного агентства NASA наблизився до найвіддаленішої точки Сонячної системи — астероїда Ultima Thule та зробив його перший чіткий знімок. Ultima Thule розташований на відстані близько 6,4 мільярда кілометрів від Землі.

Міжнародній групі вчених вдалося зробити перше фото чорної діри у межах проєкту Event Horizon Telescope. Вони використали 8 радіотелескопів на 3 континентах світу, щоб сфотографувати чорну діру в центрі галактики Messier 87 (M87), у сузір'ї Діви, на відстані близько 55 мільйонів світлових років (520 квінтильйонів кілометрів) від Землі.

Ця чорна діра вважається однією з найважчих серед відкритих, її маса перевищує масу Сонця у 6,5 мільярдів разів, вона має діаметр близько 40 мільярдів кілометрів. Астрономи жартома називають її «монстром» та «чемпіоном у важкій вазі».

Оприлюднене вченими зображення чорної діри фактично підтверджує теорію гравітації та загальну теорію відносності, яку запропонував Альберт Ейнштейн ще у 1915 році: саме вони передбачають існування чорних дір.

За фото чорної діри науковців відзначили американською премією за наукові відкриття — «Прорив року», створеною співзасновником Google Сергієм Бріном та засновником Facebook Марком Цукербергом. За знімок вчені отримали 3 мільйони доларів.

Демонстрація першого зображення чорної діри, розташованої в центрі галактики Messier 87 (M87), в сузір'ї Діви, на відстані понад 50 мільйонів світлових років від Землі, під час пресконференції Європейської науково-дослідної ради (ERC) при Європейській комісії в Брюсселі, Бельгія, 10 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

3D-друк

У 2019 році 3D-друк використовували для будівництва. Американські розробники надрукували на 3D-принтері 7-метровий човен вагою 2,26 тонни. Судно та сам принтер побили 3 світові рекорди — як найбільший у світі полімерний 3D-принтер, найбільший твердотілий 3D-принтер, та принтер, який надрукував найбільший твердий об’єкт. За допомогою цих рекордів розробники хочуть комерціалізувати 3D-друк у суднобудуванні.

У китайському місті Сучжоу з’явилася 500-метрова стіна для захисту від повеней — вона поглинає енергію хвиль. Окремі деталі стіни друкували на 3D-принтері. Розробники вважають, що використовувати 3D-друк у будівництві дешевше та практичніше, ніж традиційні методи.

Нове вимірювання кілограма

Кілограм більше не буде таким, як раніше. У травні науковці перестали вимірювати вагу за допомогою фізичного предмета — платино-іридієвого злитка Le Grand K. З 1889 року злиток був головним та єдиним еталоном міжнародної системи вимірювання ваги. За понад століття маса злитка змінювалася через припадання пилом і брудом, а чистка призводила до стирання частинок сплаву.

Тепер точну вагу кілограма визначатимуть за допомогою сталої Планка, однієї з базових у квантовій фізиці. Щоб визначити та отримати електромагнітний еталон кілограма, використають прилад під назвою «баланс Кіббла» або «ваги Ватта». У цих вагах еталоном кілограму є вантаж, що врівноважує силу відштовхування між постійним магнітом і котушкою, через яку пропускають струм.

Завдяки новому визначенню кілограма кожна країна тепер зможе відтворювати еталон самостійно в будь-який час, без звірки з головним примірником.

Розвиток зв’язку

У липні Монако стало першою країною у світі, територія якої повністю покрита мережею 5G. Мобільний оператор Monaco Telecom встановив 23 антени 5G, які покривають усі 2,6 км² території князівства.

А наприкінці жовтня Китай запустив найбільшу у світі мережу 5G. Три найбільші мобільні оператори країни China Unicom, China Telecom та China Mobile почали надавати 5G по всій території Шанхаю, Пекіну, Гуанчжоу та Шеньчженю. У США, Південній Кореї та Іспанії теж є 5G-зв’язок, але покриті ним лише окремі райони найбільших міст.

На цьому Китай не зупинився та за тиждень після запуску 5G оголосив, що у країні офіційно почали роботу над мобільною мережею 6G. А в Україні обіцяють запустити мобільний зв’язок п’ятого покоління щонайменше через 3 роки.

hromadske – незалежне медіа, створене журналістами. Ми зможемо розказати більше історій, якщо ви підтримаєте нас. Долучайтеся до спільноти друзів hromadske на Спільнокошт.
Відвідувачі роздивляються нові моделі смартфонів 5G на виставці в Пекіні, Китай, 21 листопада 2019 року. 31 жовтня три китайські оператори запустили мережу 5G. Китайці побудували понад 100 000 базових станцій 5G по всій країні
Фото:

EPA-EFE/WU HONG

Нові гаджети 

Компанія Apple презентувала новий iPhone 11. У його фотокамери з’явився нічний режим та можливість зняти портрет домашніх тварин. Раніше камера у режимі «портрет» якісно знімала лише людей: штучний інтелект міг виявити тільки обличчя людини на знімку та розмити фон, зімітувавши професійну зйомку. Відтепер камера розмиватиме фон і на фотографіях тварин.

Фронтальна камера нового гаджету також може тепер знімати сповільнене відео, яке у компанії називають slofies.

З новими iPhone можна спускатися у воду на глибину до 2 метрів на 30 хвилин: розробники обіцяють, що їхні гаджети мають більший захист від води й пилу.

Слідом за Apple презентував свої смартфони Google — Pixel 4 і Pixel 4 XL з датчиками, які дозволяють керувати телефоном за допомогою жестів. Користувачі тепер можуть перемикати пісні, відхиляти дзвінок чи вимикати будильник лише помахом руки.

Що змінилось у соцмережах

Google почав використовувати новий пошуковий алгоритм BERT. Він аналізуватиме допоміжні слова, зокрема частки, прийменники, а також поєднання всіх слів у запиті, що допоможе пошуковику краще зрозуміти контекст запиту. Раніше Google аналізував окремі слова в запиті, а не речення загалом.

В соцмережі Instagram, якою володіє Facebook, почали приховувати кількість вподобань. Таким чином Instagram хоче заохотити користувачів не гнатися за кількістю лайків, а зосередитися власне на контенті.

У компанії стверджують, що розуміють цінність лічильника лайків для деяких користувачів, тому Instagram працює над новими функціями, які дозволять «продемонструвати цінність» того чи іншого акаунту.

У Facebook теж почали тестувати приховування лайків, але поки лише в Новій Зеландії. Пояснення таке ж — приховання вподобань допоможе знизити тиск на користувачів, а ті зосередяться на контенті, а не на реакції на нього.

Поділитись: