З початку року кількість боргів зросла на 60% — «Опендатабот»
З початку 2021 року кількість боргів у Єдиному реєстрі боржників зросла на 60% — з 4,2 млн до 6,8 млн станом на жовтень.
Про це повідомила платформи для роботи з відкритими даними «Опендатабот».
На платформі також нагадали, що з 2017 року стягненням боргів займаються не тільки співробітники державної виконавчої служби, а й приватні виконавці. Вони нарівні з державними можуть арештовувати кошти боржника, вилучати й виставляти на торги його майно тощо.
Так, за неповний 2021 рік кількість проваджень приватних виконавців щодо стягнення боргів збільшилася вдвічі — з 278 тисяч до 547 тисяч, тобто зростання становить 95%.
На сьогодні частка приватних виконавців у стягненні боргів — 8% від усіх проваджень у країні. Для порівняння: у грудні 2019 року цей показник становив 2%.
Перші офіційні колекторські компанії
У вересні Національний банк України зареєстрував перші колекторські компанії. Їхнє створення передбачало нове законодавство, яке Рада ухвалила в липні 2021 року. Воно вперше законодавчо почало регулювати поведінку колекторських компаній та фінансових установ під час урегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами.
Тепер лише компанії, внесені до реєстру, мають право надавати колекторські послуги.
Відповідно до закону, під час першої взаємодії з боржником колекторська компанія має повідомити своє найменування, ПІБ або індекс представника, правову підставу взаємодії та розмір простроченої заборгованості. А на вимогу боржника — надати підтверджувальні документи протягом 7 робочих днів.
Якщо колекторська компанія порушуватиме ці вимоги, їй загрожуватиме від 50 тисяч до 100 тисяч гривень штрафу. Також її можуть виключити з реєстру колекторських компаній.