За 9 місяців 2022 року Україна втратила 30% своєї економіки
Міністерство економіки за підсумками перших трьох кварталів 2022 року оцінило падіння ВВП України на рівні 30%.
Про це повідомили у пресслужбі міністерства.
Підрахунки провели з використанням непрямих методів розрахунку та інструментів моделювання.
Негативні фактори
Серед негативних факторів, що впливають зараз на економіку, виділяють погоду та дії окупантів. Через затяжні дощі в окремих регіонах у вересні пригальмувався темп збору зернових культур, що негативно позначилося на обсягах зібраної продукції.
Крім того, нестабільна робота та періодичні відключення окупованої ЗАЕС від енергосистеми України змушували перерозподіляти навантаження між іншими учасниками системи, що чинило суттєвий тиск на всю українську енергосистему.
Також ворог продовжував обстрілювати українську територію, що чинило тиск на настрої бізнесу та логістику.
Позитивні чинники
Серед позитивних економічних чинників спостерігалось покращення динаміки транспортних перевезень. Зокрема зріс експорт агропродукції морським транспортом, а також наростили перевезення вантажів залізницею.
Загалом минулого місяця обсяг українського експорту у грошовому еквіваленті виріс більш ніж на 23% у порівнянні з серпнем, що є рекордним значенням з початку повномасштабного вторгнення рф.
У вересні спостерігалася також стабілізація цін на пальне завдяки налагодженню логістичних ланцюгів постачання нафтопродуктів. Це в цілому врівноважило внутрішній ринок та сприяло зниженню інфляційного тиску на економіку.
Також спостерігається покращення очікувань бізнесу щодо перспектив своєї економічної діяльності, хоча вони все ще і залишаються песимістичними.
Ситуація з економікою України
У травні президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна в умовах війни потребує щомісяця 5-7 мільярдів доларів міжнародної підтримки.
У липні в Нацбанку повідомляли, що з початку повномасштабного російського вторгнення Україна вже отримала від міжнародних партнерів майже 13 мільярдів доларів фінансової допомоги. А в серпні Україна отримала ще 4,7 мільярда доларів допомоги, завдяки чому її міжнародні резерви зросли на 13,6% і тепер становлять 25,4 мільярда доларів.
У Нацбанку кажуть, що поточний обсяг міжнародних резервів дозволить Україні фінансувати імпорт упродовж 4 місяців. Цього достатньо для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку.
Міністерка економіки Юлія Свириденко наприкінці серпня розповідала, що економіка України має стабілізуватися у 2023 році. Свириденко сказала, що чинні прогнози щодо валового внутрішнього продукту у 2023-му варіюють від подальшого скорочення на 0,4% до зростання на 15,5% після прогнозованого скорочення на 30-35% цього року.