«За будь-якого результату битви за Донбас росія не зможе продовжувати наступальні операції» — Conflict Intelligence Team

Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні Сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.


Conflict Intelligence Team (СІТ) — команда незалежних дослідників, яка спеціалізується на розслідуваннях подій та злочинів під час бойових дій. Зокрема, вони вивчали дії російської армії в Україні, Сирії, Лівії тощо. Про перегрупування російських військ, пошук «свіжої крові» в рф та бої за Маріуполь — у розмові hromadske з дослідником СІТ Кирилом Михайловим.

Битва за Донбас 

росія залучила на Донбасі не всі свої сили. Досі триває виведення техніки з Білорусі, яка відступила туди з Київської області. Ми бачимо, що залучені окремі частини та підрозділи 1-ї Гвардійської танкової армії, яка воювала на Київському напрямку, 41-ї Загальновійськової армії, 90-ї танкової дивізії, які воювали на Чернігівському напрямку. Але практично нікого зі східного військового округу та повітряно-десантних військ, які здійснювали операцію та вже всім відомі військові злочини у Київській області, повторно на території України ми не бачили.

Можливо, вони продовжують перегрупування чи поповнення, щоб потім вступати в бій уже частинами. Це досить цікаво, тому що багато хто очікував, що росіяни зосередять всі свої сили. Щодо чисельності армії рф, то американські джерела говорили про 76 батальйонних тактичних груп, які зараз перебувають на території від Херсона до Харкова. Для порівняння — війну рф розпочинала зі 125 групами.

За будь-якого результату битви за Донбас, навіть у разі перемоги, російська армія не зможе продовжувати наступальні операції на Харків чи Миколаїв. Битва за Донбас буде останньою для тієї армії, з якою путін починав війну. Далі доведеться або влаштовувати переговори, до чого українці не готові, або продовжувати війну, але вже з мобілізацією. А це — додатковий удар по економіці, яка й так уже постраждала від санкцій.

Солдати днр йдуть повз розбиту машину у Маріуполі, 19 квітня, 2022 рокуAP Photo/Dmitry Lovetsky

Диванні воїни рф

Від 20 до 40 відсотків російських контрактників, які брали участь у військових діях в Україні, відмовляються повертатися на передову. Цифри підтверджують самі контрактники, наші джерела в російській армії та прослуховування, які оприлюднюють українські спецслужби. Масштаби цього явища демонструють також фото військових квитків російських солдатів зі штампами: «схильний до обману, військової зради, відмови виконувати наказ». Ці штампи виготовили спеціально (ставлять тим, хто відмовляється воювати, щоб принизити — ред.)

Військовий квиток російського солдата зі штампом: «схильний до обману, військової зради, відмови виконувати наказ»Телеграм InformationNapalm

Небажання воювати — дуже серйозна проблема для росіян, навіть більша, ніж бойові втрати. Тому й проводять примусову мобілізацію на окупованому Донбасі та, можливо, інших свіжоокупованих територіях. В рф також закликають своїх громадян, які перебувають у запасі, підписувати контракт. Поки що справа добровільна. На сайтах пошуку роботи, де є запит на програмістів та маркетологів, уперше почали з'являтися облікові військові спеціальності — стрілець, механік-водій БМП.

Додаткові сили залучили з російських закордонних баз — «Абхазії», «Південної Осетії». Навіть із Таджикистану, де були сили, потрібні для стримування руху «Талібан». Я розумію, що все для того, аби не оголошувати загальну мобілізацію. Адже росія, найімовірніше, не готова до цього.

Техніка на складах ще в гіршому стані, ніж та, яка нині в армії. І невідомо, скільки новобранців поїде на війну, бо підтримка переважно пасивна — усі спостерігають, але нічого не роблять. Нічого не робити легко, а ось піти й записатися у військкомат і віддавати своє життя чи ризикувати — ні. Водночас росіяни продовжують ігнорувати те, що їхня країна вбиває людей, а їхні військові ґвалтують і скоюють інші злочини.

Танки окупантів їдуть трасою Маріуполя, 18 квітня 2022 рокуAP Photo / Alexei Alexandrov

Бої за Маріуполь

Ми зараз бачимо використання стратегічних бомбардувальників. Досі вони не наважувалися заходити в повітряний простір України. росіяни здійснюють бомбардування, схожі на ті, що були під час Другої світової війни. А саме — масове скидання бомб на площі.

Кількість смертей у Маріуполі — це жахливі цифри навіть за сирійськими мірками. Такої кількості загиблих (українська влада називає число у 22 тисячі цивільних — ред.) не було ні в Алеппо (Сирія), ні в Грозному (Чеченська республіка).

Захоплення Маріуполя дозволить росіянам встановити сполучення між росією й окупованими територіями Херсонської та Запорізької областей. Досі воно було можливим лише через окупований Крим. Саме цей горезвісний сухопутний коридор, про який говорили вже багато років, — проміжна мета росіян. І, найімовірніше, зараз вони хочуть так чи інакше завершити його формування.

До того ж Маріуполь розташований на території Донецької області. А як ми пам'ятаємо, росія визнала так звані республіки Донбасу в межах Луганської та Донецької областей України. І ось битва за Маріуполь має на меті вихід на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей.

Якщо неможливо взяти Київ, Харків та інші міста, потрібно продати росіянам хоч якусь перемогу. Не обов'язково це зроблять до 9 травня. Можуть просто показати успіх операції та якось надихнути прихильників чинної влади. У них уже виникають закономірні питання до російської армії та керівництва про те, наскільки успішно вони ведуть цю війну.