«За ліки для 4-річної Єви мене могли заарештувати»

«За те, що я купувала ліки для 4—річної Єви, мене могли заарештувати», — розповідає киянка Нія Нікель. Її доньці були потрібні препарати на основі медичного канабісу, які вона замовляла з Польщі і за які могла сісти за ґрати, адже в Україні медканабіс заборонений.
Але здоров’я 4-річної Єви для мами було важливішим. У дівчинки епілепсія, Дитячий церебральний параліч — комплекс порушень, що впливають на здатність людини рухатися, підтримувати рівновагу та поставуДЦП та тяжке генетичне захворювання. Через це траплялися важкі напади — по 20-30 щодня.
Канабіоїдна олія змінила життя дитини. Тепер у неї трапляється лише кілька нападів на день, дівчинка усміхається, їй менше болить, розповідає мама. Від початку повномасштабної війни родина переїхала до Польщі. У Кракові Нія платить за препарат для Єви втричі менше, ніж в Україні, і нічим не ризикує: канабіоїдна олія в Польщі вважається БАДом (біодобавкою), її без рецепта можна замовити в інтернеті. У Кракові дівчинка почала відвідувати басейн, дитячий садок, у неї поліпшилися памʼять і концентрація, ділиться успіхами Нія.
Її історія — непоодинока. Багато важкохворих пацієнтів вимушені нелегально завозити ліки на основі медичного канабісу до України, рятуючи здоров’я, розповідає hromadske виконавча директорка благодійного фонду «Пацієнти України» Інна Іваненко.
«Маємо боротися за те, аби лікування було доступним і комфортним саме в Україні. Ухвалення закону про легалізацію медичного канабісу — шанс для мільйонів пацієнтів отримати доступ до лікування, яке давно є нормою в десятках цивілізованих країн», — переконана вона.
Іваненко пояснює, що закон дозволить важкохворим та людям із Посттравматичний стресовий розладПТСР купувати ліки на основі медичного канабісу легально, за рецептом лікаря.
50 країн, але без нас
Питання легалізації канабісу в Україні медики та громадськість порушують уже декілька років. Було розроблено кілька законопроєктів, однак за жоден депутати не проголосували.
Пів року тому зареєстрований останній, урядовий, проєкт закону №7457 «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворюваньта посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни».
Документ отримав загалом позитивні висновки профільних парламентських комітетів та очікує на розгляд. У відкритому зверненні до ВР громадські організації заохочують його ухвалити.
«У понад 50 країнах світу використання канабісу в медичних цілях — це вже давно нормальна практика. Серед цих держав Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, а також Велика Британія, США та Канада», — наголошують автори звернення, загалом майже 90 організацій.
За словами представниці профільного комітету парламенту, Ольги Стефанишиної, активному руху законопроєкту завадила війна. Але війна може стати і рушійною силою для змін.
«Це буде третя спроба, і я хочу вірити — успішна. Бо за цим законом — мільйони людей з онкологією, епілепсією, хворобою Альцгеймера, а також люди з різними психологічними розладами. У часи великої війни цей закон став ще більш актуальним», — пояснює Стефанишина і додає, що сьогодні парламент як ніколи близький до легалізації медичного канабісу.
16 лютого 2023 року комітет ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування погодив поправки до законопроєкту до першого і другого читання, щоб залучити більше голосів народних депутатів. Закон рекомендовано ухвалити в першому читанні.
За і проти
На сьогодні закон рекомендували ухвалити в першому читанні. Та чи назбирають голоси? Традиційно проти фракція «Батьківщина». Заступник голови фракції Сергій Соболєв у коментарі hromadske пояснив чому: «Уряд може без рішення парламенту розширювати перелік захворювань, при яких дозволено використовувати медичний канабіс. Законопроєкти про його легалізацію, які зʼявилися в Раді, дивним чином були повʼязані з законом про легалізацію грального бізнесу. А всі чудово знають, що гральний бізнес супроводжують наркоділки».
За словами Соболєва, ключове питання закону про легалізацію медичного канабісу насправді полягає в тому, чи дозволяти його вирощування на продаж.
«Саме тому, прикриваючись пацієнтами, його знову активно піднімають», — переконаний він.
Легалізація медканабісу є неможливою, тим паче в умовах воєнного часу, коли є так звані сірі території, де відсутній тотальний контроль ЗСУ, підрозділів МВС, інших спецслужб, зазначив депутат.
«Дозволяти вирощувати канабіс на продаж — це злочин проти власного народу, бо йдеться не лише про безконтрольне вирощування, але й про подальше розповсюдження будь-яких речовин на основі цього», — впевнений один із керівників «Батьківщини».
Застереження щодо законопроєкту мають навіть прихильники легалізації медичного канабісу. В Українській конопляній асоціації прокоментували рішення профільного комітету ВР і припустили, що лобіюванням законопроєкту займаються українські фармкомпанії, які, ймовірно, хочуть отримати можливості виробляти ліки з канабісом.
«І загалом це нормально, якщо буде створене справедливе конкурентне середовище із рівним доступом до вирощування, переробки та виробництва кінцевого продукту для різних гравців ринку, починаючи з малого й середнього бізнесу», — заявили в асоціації.
Також там звернули увагу на формулювання «нарковмісні ліки», яке фігурує в законопроєкті: «Скоріше за все, це означає, що канабіс та його похідні залишаються у списку речовин, заборонених до обігу в Україні, затвердженому постановою КМУ від 06.05.2000 №770».
На проблему обігу звернув увагу і співорганізатор «Конопляного Маршу Свободи за легалізацію медичного канабісу» Тарас Ратушний. На його думку, законопроєкт у нинішньому варіанті не розв'язує питання доступу пацієнтів до таких ліків.
«Проблема медичного використання канабісу — в його юридичній класифікації. Канабіс і його похідні розміщені в Таблиці І (таблиці додаються до законопроєкту — ред.), а закон передбачає використання в медицині лише речовин із Таблиць II і ІІІ. Відтак, щоб похідні канабісу могли бути ліками, їх треба переносити в іншу таблицю. Або змінювати закон, дозволяти в медицині, крім ІІ і ІІІ таблиць, ще і таблицю І», — пояснює Ратушний.
«І навіть після внесення правок до другого читання, хай як парадоксально, не виявилося головної — яка уможливить обіг продуктів канабісу в медичних цілях», — додав він у коментарі hromadske.
Лише після звинувачень лобістів у введенні суспільства в оману, організації, які до того закликали ухвалити закон 7457 як дуже дієвий, євроінтеграційний і помічний для пацієнтів, визнали, що є проблема.
Народна депутатка Ольга Стефанишина пообіцяла внести до законопроєкту правки. Але чи проголосують за нього депутати?
«Зараз видаються узгодженими інтереси всіх гравців, крім пацієнтів, лікарів і вчених. Консенсус профільного комітету ВР і надалі полягає в тому, щоб обіг медичних конопель обмежувався вирощуванням і транспортуванням. Тобто для експорту», — зазначив Тарас Ратушний.
У науково-експертному висновку до документа зазначено, що потребує конкретизації його норма про «режим охорони посівів, місць зберігання і переробки» (ст. 15 ч. 4 законопроєкту, що регламентує діяльність з вирощування та використання рослин із вмістом наркотичних речовин).
«Зокрема, є незрозумілим, ким має визначатися відповідний “режим охорони”», — йдеться у висновку.
Згідно з положеннями Єдиної конвенції про наркотичні засоби, контроль за вирощуванням канабісу має здійснювати Агентство з канабісу. Це передбачає, наприклад, законодавство Німеччини.
«Війна збільшить кількість людей із хронічним болем, яким може допомогти канабіс»
Хірург Дмитро Самофалов зараз на фронті, з його вікна видно позиції російських військ. Зараз тихо, немає поранених із «нуля», тому може з нами поговорити. На лінії зіткнення питання використання медичного канабісу не є актуальним — завдання бригади хірургів швидко прооперувати важкопоранених і відправити їх у тил. Але в частини поранених за місяць-два виникнуть хронічні болі. На переконання фронтового хірурга, питання, легалізовувати канабіс чи ні, узагалі не стоїть — в Україні вже легалізовано опіоїдні препарати.
«У канабісі я бачу додатковий медичний засіб для зняття хронічного болю у важкохворих», — каже хірург і додає, що легалізувати ці ліки потрібно, бо наявний «чорний ринок» створює загрози неконтрольованого використання часто «брудних», неякісних препаратів.
Тим часом головна лікарка Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова Поляна» Ксенія Возніцина розповіла hromadske про інтегрований підхід цього закладу в лікуванні військових із застосуванням медпрепаратів, фізіотерапії, психотерапії і додатково ізолятом канабідіолу Хімічна речовина з конопель, дозволена в Україні з 2021 рокуCBD. За її словами, у пацієнтів, учасників цієї програми, поліпшувався сон, зменшувалася тривожність.
Возніцина, яка є лікарем-психіатром за фахом, називає медпрепарати на основі медичного канабісу «потужним засобом, який рекомендують застосовувати в міжнародній практиці». А війна ще додасть нам унікального досвіду щодо посттравматичних станів. За словами лікарки, кількість випадків ПТСР може сягнути 20%, як серед військових, так і поміж цивільних, і можливо, частині з них допоможуть препарати на основі канабісу. У лікуванні таких пацієнтів важлива взаємодія терапевта та психотерапевта і контроль за станом людини, наголошує лікарка.
В Україні ще доведеться долати стигму (негативну асоціацію з чимось ганебним чи відразливим — ред.), повʼязану з використанням медичного канабісу, адже навіть у разі з СВD, яка є біодобавкою і не має протипоказань, частина медперсоналу Центру сприймала цей препарат упереджено, зазначила Возніцина.
Насправді ухвалення закону про медичний канабіс може не розв’язати, а розпалити з новою силою дискусію про його використання. Чи варто боятися, що Україна стане країною для вирощування конопель і це призведе до поширення наркоманії, як стверджують противники легалізації? Це питання контролю і чітко виписаних процедур, зокрема рішень уряду та відповідних органів контролю.
Досвід Польщі, яка однією з перших у Європі легалізувала медичний канабіс, показує, що буму вирощування конопель не було. Навпаки, там здебільшого використовують імпортну сировину, а учасники ринку нарікають на суворі дозвільні процедури.
За даними аналітичної компанії Prohibition Partners, у Польщі ліками на основі медичного канабісу вже користуються понад 9 тисяч пацієнтів, їхня кількість подвоїлась за останній рік, але вартість ліків залишається високою.
Безумовно, легалізація медичного канабісу в Україні стане лише початком на шляху від «чорного ринку» до «дикого», але все ж таки Заходу. Звичайно, з ухваленням «канабісного» закону протибольові ліки не стануть одразу доступними й дешевими. А втім, і жахливих наслідків «поширення наркоманії», якими лякають суспільство, очікувати не варто. Особливо якщо за процесом легалізації буде пильнувати громадськість — і не лише на стадії ухвалення законодавства. Аргументи «за» — це досвід країн, які вже проторували цей шлях — позбавляючись як стигм, так і певних ілюзій.
Матеріал підготовлено за сприяння MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine
Авторка: Альбіна Трубенкова