Заблоковані перемовини: Україна так і не отримала від Ірану документів про збиття літака МАУ, які він обіцяв передати

Україна так і не отримала документів від Ірану щодо збиття літака МАУ, які він обіцяв передати під час останнього раунду переговорів у Тегерані. Подальша доля перемовин України з Іраном залежить від виконання ним цих домовленостей.

Про це заявив заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін в етері телеканалу «Україна 24», передає «Інтерфакс-Україна».

Єнін розповів, що останній раунд переговорів відбувся непогано, сторони говорили про збільшення прозорості між органами досудового розслідування.

«Але на сьогодні ми так і не дочекалися від іранської сторони жодного документа, жодної інформації, які нам обіцяли передати буквально протягом найкоротшого часу», — розповів Єнін і наголосив, що саме після виконання цих домовленостей можна буде говорити про продовження переговорного процесу.

Заступник голови МЗС каже, що Україна «не проміняє правду про збиття літака на компенсації». Водночас, за його словами, розмір компенсації значною мірою буде залежати від того, як охоче іранська сторона співпрацюватиме з українськими колегами, щоб з'ясувати всі обставини трагедії.

Оновлено: пізніше заступник генерального прокурора України Гундюз Мамедов у коментарі Reuters заявив, що уряд Ірану навмисно затягує розслідування щодо збиття над територією країни українського літака МАУ — не ділиться інформацією і не відповідає на заклики до співробітництва.

За збиття літака — максимум 3 роки в'язниці

Напередодні заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов в інтерв'ю «Цензор.нет» розповів, що українські прокурори дізналися: в Ірані катастрофу літака МАУ розслідують за статтями, які передбачають максимальне покарання — три роки ув'язнення.

Він зазначив, що розслідування ведеться за статтями 291 та 616 Кримінального кодексу Ірану щодо ненавмисного вбивства чи вбивства з необережності.

Він також зазначив, що невідомо, чи покарають за катастрофу посадовців, які «відповідальні за своїм статусом за організацію військової служби в державі та дії своїх підлеглих».

Що відомо про катастрофу літака МАУ

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні в Тегерані. Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.

На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану готовності до повного й відкритого розслідування, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що всі винні будуть покарані.

У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифровка підтвердила: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

З Іраном поки не домовилися про виплату компенсацій родинам загиблих та авіакомпанії.