«Загроза вибуху була свідомо неправдивою»: ICAO підготувала звіт про вимушену посадку літака Ryanair у Білорусі
Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) підготувала звіт про екстрену посадку у Мінську літака Ryanair, у якому летів білоруський опозиціонер Роман Протасевич.
Про завершення звіту організація повідомила 17 січня, а тепер «Радіо Свобода» наводить деталі доповіді.
Так, 17 січня ICAO передала звіт 193 країнам-членам міжнародної організації. Деталей документа не навели, лише зазначили, що засідання організації заплановане на 31 січня — тоді мають вирішити, чи треба вживати певних заходів за результатами звіту.
Тоді ж Постійний орган організації, який складається з 36 країн-учасниць. Їх обирають до складу Ради на три рокиРада ICAO розгляне запит щодо того, що держава вважає незаконними обмеження та санкції, які на неї наклали після екстреної посадки літака.
За даними «Радіо Свобода», у доповіді йдеться, що загроза вибуху на літаку «була свідомо неправдивою».
«Оскільки ані бомби, ані доказів її існування не було знайдено під час огляду перед вильотом з Афін, Греція, а також після обшуків літака в Білорусі та Литві, вважається, що загроза вибуху була свідомо неправдивою», — наводять цитату з документа.
Водночас експерти не ідентифікували жодну людину чи державу як джерело незаконного обману. Зазначається, влада Білорусі не співпрацювала з розслідуванням, приховувала важливу та не зберігала важливу інформацію.
Посадка літака та затримання опозиціонера
23 травня 2021 року в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту.
Літак Ryanair у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу.
Протасевичу інкримінують нібито розпалювання соціальної ворожнечі й підбурювання до масових заворушень. А Сапега нібито зізналася у веденні одного з Telegram-каналів, які білоруський режим вважає екстремістськими. Там публікували, зокрема, особисті дані силовиків.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків, а ще запровадили санкції проти білоруського режиму. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня 2021-го.