Загублений німецький роман про переслідування євреїв став бестселером у Великій Британії через 83 роки після написання

Ульріх Олександр Бошвіц написав роман «Пасажир» у 1938 році — він розповів про тодішнє переслідування євреїв у Німеччині. Книжку перевидали через 83 роки, і вона вже потрапила до переліку бестселерів Великої Британії.

Про це повідомляє BBC.

У книжці Бошвіца йдеться про єврейського бізнесмена Отто ван Сільберманна, який, як і автор, намагався уникнути переслідування від нацистського режиму. Отто, почувши стукіт у його двері нацистських солдатів, розуміє, що має втекти. Він разом із дружиною збирають гроші у валізу та змінюють потяг за потягом, коли намагаються втекти з Німеччини.

Бошвіц написав цю історію упродовж тижнів після сплановане масове насильство проти євреїв у Німеччині у листопаді 1938 року«Кришталевої ночі». Він був підмайстром у бізнесі, який виїхав із Німеччини у 1935 році. Спершу разом із матір'ю Ульріх емігрував до Норвегії, а потім жив у Франції, Бельгії та Люксембурзі. Незадовго до Другої світової війни у 1939 році вони переїхали до Англії.

Там Бошвіца та його мати затримали як ворожих іноземців, Ульріха відправили до Австралії, де він два роки пробув в інтернованому таборі. У 1942-му йому дозволили покинути табір. 27-річний Бошвіц вирішив повернутися до Англії, але корабель із ним атакували німецькі підводні катери.

«Пасажира» Ульріха опублікували у США та Великій Британії у 1939 та 1940 років, але незабаром її припинили видавати через незначний вплив.

У 2018 році племінниця Бошвіца зв'язалася з німецьким редактором Пітером Графом — в інтерв'ю вона прочитала, що він опублікував черговий забутий роман. Племінниця розповіла Графу про свого дядька та книжку, оригінал якої був у Національній бібліотеці у Франкфурті.

Видавець після прочитання зрозумів, що «це важливий роман», сказав він BBC. Граф відредагував книжку та повторно видав у Німеччині. У 2021 році «Пасажир» опублікували ще 20 мовами.

Зокрема у Великій Британії упродовж тижня продали майже 1800 примірників книжки. Вона отримала схвальні відгуки й потрапила до переліку 10 бестселерів художньої літератури з твердою обкладинкою.

Пітер Граф вважає, що роман 1938 року має послання і для сучасного суспільства. Він порівнює переслідування євреїв із біженцями: «Чим більше є біженців, тим менше людей готових їм допомогти. Ця страшна і проста схема вже була в нашій історії».

За словами видавця, роман стосується «позбавлення права голосу в раніше шанованого і забезпеченого громадянина». Так, Граф згадує, що після єврейських погромів у нацистській Німеччині євреїв не приймали у сусідні країни. Він вважає, що історія Отто Сільберманна допоможе зрозуміти людські цінності і те, як «відсутність сміливості у мас робить можливим терор проти окремих груп людей».