Захист свободи слова — це і є захист національної безпеки. Громадське проти «закону про дезінформацію»

Громадська організація «Громадське телебачення» виступає проти законопроєкту про «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації» (далі — законопроєкт щодо дезінформації).

Ми, журналісти незалежного медіа, яке не має власників нагадуємо, що право на інформацію є конституційним правом українців. Вважаємо, що завдання держави — захищати це право, а не обмежувати його, що по суті пропонує законопроєкт. 

Механізми, закладені у законопроєкті, — це спроба запровадити державний контроль над обігом інформації, який у демократичній державі має бути вільним. Законопроєкт по суті пропонує запровадження цензури. 

На нашу думку, він передусім завдасть удару по невеликих, незалежних ЗМІ, особливо у регіонах. По тих, хто планує, або міг би відкривати нові медіапроєкти. І жодним чином не вплине на роботу великих медіахолдингів, якими здебільшого володіють олігархи, використовуючи медіа, як інструмент впливу на політиків і суспільство. 

Ані проблеми непрозорої медіавласності, ані проблеми дезінформації законопроєкт не вирішує. 

Ми переконані, що питання дотримання професійних стандартів є виключно компетенцією журналістського саморегулювання, а не держави. Все, що потрібно від держави, — це не перешкоджати журналістам та захищати їх від нападів і тиску. 

Знайдіть убивць і замовників убивств наших колег, розслідуйте та попереджайте напади та погрози, а не погрожуйте нам через закон відповідальністю за викриття корупційних схем та зловживання владою. 

Українське законодавство має механізми для захисту від неправдивої інформації, а також механізми захисту національної безпеки, про що теж згадується в законопроєкті.

Ми глибоко переконані, що недобросовісні медіа мають нести так звану політичну відповідальність, коли їх просто припиняють читати/дивитись/слухати через поширення ними дезінформації. Штрафами та кримінальною відповідальністю цього не вирішити. Довіра аудиторії має стати головним мірилом для медіа. Аудиторія ж повинна мати можливість мислити критично і самостійно ухвалювати рішення. 

«Громадське телебачення» вважає, що законопроєкт неможливо доопрацювати, тому закликаємо авторів відкликати його і визначитися, яку саму проблему має вирішувати подібний закон. Натомість колег закликаємо почати широку дискусію щодо дотримання журналістських стандартів та створення саморегуляторного органу, який мав би довіру.