Захворюваність на малярію в Африці можна скоротити на 70%: що пропонують вчені?
Лондонські дослідники заявили, що рівень захворюваності на малярію серед дітей в Африці можна скоротити на 70%. Для цього потрібно використовувати вакцини та профілактичні препарати.
Дослідження опублікували у New England Journal of Medicine, передає BBC.
Малярія — небезпечне для життя захворювання, яке викликають паразити, що передаються людям через укуси комарів. Захворювання поширене в Африці. Щороку від малярії помирають понад 400 тисяч людей, більшість смертей (67%) припадають на дітей до 5 років.
Британські вчені запропонували новий підхід до захисту дітей від захворювання. Вони досліджували, як зміниться рівень захворюваності, якщо маленьких дітей не лише вакцинувати проти малярії, а й давати їм профілактичні препарати, наприклад, у сезон дощів, коли комарі розмножуються.
У випробуванні, яке тривало три роки, взяли участь 6 тисяч дітей до 17 місяців у Буркіна-Фасо та Малі. Вчені кажуть, що результати дослідження навіть кращі, ніж вони очікували.
Що з'ясували вчені?
Щороку упродовж трьох років частина дітей отримувала вакцину проти малярії та профілактичні ліки (хіміопрофілактика). Перед сезоном дощів діти отримували додаткове щеплення. Вчені виявили, що у дітей, які отримали і щеплення, і профілактичні ліки, рівень захворюваності був нижчий за дітей, які отримали або вакцину, або ліки.
Серед дітей, які отримали вакцину й ліки, зафіксували 624 випадки малярії, 11 дітей потрапили з ускладненнями до лікарень, троє померли.
Серед такої ж кількості дітей, які отримували лише один із методів захисту, був 1 661 випадок захворювання, 37 госпіталізацій та 11 смертей.
Дітям вводили вакцину RTS, S (Mosquirix), яка вбиває паразитів, що розмножуються в печінці. А протималярійні препарати вбивають паразитів в еритроцитах. За словами вчених, у дітей не виявили побічний реакцій на препарати.
Учасники дослідження продовжать отримувати ліки й вакцину або щось одне з цього до 5 років. Наступні результати випробування представлять у 2022 році.
Малярія в Україні
В Україні комарі не передають малярію, усі зафіксовані випадки захворювання — завезені. За даними Центру громадського здоров'я, щороку у нас фіксують приблизно 50 випадків цього захворювання. Зазвичай їх завозять з інших країн люди, які подорожують.
За даними ВООЗ, заразитися малярією можна у 87 країнах світу, переважно це країни Африки, Азії, Південної й Північної Америк.
Симптоми захворювання з'являються через 10-15 днів після укусу інфікованого комара. Перші симптоми — лихоманка, головний біль — можуть проявлятися слабо.
Якщо ви нещодавно відвідували країни з групи ризику та відчули симптоми захворювання, потрібно звернутися до лікаря. Лікування потрібно розпочати якомога швидше — у перші 24 години після появи симптомів, інакше малярія може розвинутися у серйозне захворювання та закінчитися смертю.