#Принесиляльку: як запорізька церква відмовилася відспівувати дитину
У Запоріжжі біля храму побили учасників акції #принесиляльку, які принесли іграшки до будівлі церкви на пам'ять про загиблого дворічного хлопчика.
Вечір 31-го грудня, до Нового року — п’ять годин, Запоріжжя. 39-річний чоловік вирішує покінчити життя самогубством і стрибає з вікна багатоповерхівки. У цей час під будинком гуляє Роман Поліщук з дворічним сином Євгеном. За трагічним збігом обставин самогубець падає на дитину. Від отриманих травм хлопчик гине.
За кілька днів дитину ховають. Але священик УПЦ Московського патріархату Євген Молчанов відмовляється відспівувати хлопчика. Пояснює це тим, що «канони» не дозволяють, бо дитину хрестили в православній церкві Київського патріархату.
Пізніше блогер Юрій Гудименко закликав українців приносити іграшки під стіни храмів УПЦ Московського патріархату на знак протесту проти дій священика й політики цієї церкви. У Запоріжжі між учасниками акції та охоронцями храму Петра і Февронії сталися сутички. У Києві перешкоджали й погрожували журналістові Сергію Нужненку, який знімав акцію.
Чому священик відмовився відспівувати дитину?
«Мати плакала і падала перед ним на коліна, але це не допомогло», — так описав події батько загиблого хлопчика Роман Поліщук, передає місцеве видання Forpost.
Священик УПЦ Московського патріархату Євген Молчанов пояснив свої дії тим, що дитину хрестили в церкві Київського патріархату, а Московський її не визнає.
«Мені дуже шкода, я співчуваю цим людям, але переступити через ці моменти я не можу. Церква Київського патріархату недійсна й незаконна. Я молюся за цю дитину вдома, а в храмі не можна, тому що вона нехрещена», — сказав Євген Молчанов у коментарі Forpost.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Зрозуміти і пробачити: як Київський і Московський патріархат намагаються почати діалог
Після відмови батьки вирішили відвезти тіло дитини до найближчого храму УПЦ МП — імені Іоанна Кронштадського, але й там їм відмовили. За деякий час на процесію приїхав священик із церкви Святого Миколая УПЦ КП, де хрестили дитину, і провів службу.
Митрополит Запорізький і Мелітопольський УПЦ МП Лука (Андрій Коваленко) каже, що священик учинив правильно.
«Дитина була нехрещена. Він не являвся членом церкви. За канонами, ні перший, ні другий священик не мав права його відспівувати. Тому жодних канонічних порушень священик не зробив», — сказав він на брифінгу.
#Принеси_ляльку
Блогер із Запоріжжя Юрій Гудименко закликав у Facebook 4 січня приносити до церков Московського патріархату ляльок. Станом на 7 січня допис зібрав близько десяти тисяч репостів, а люди з різних міст України публікують фото з ляльками біля храмів.
Однак, акція викликала спротив у деяких містах. Увечері 5 січня фотокореспондент «Радіо Свободи» Сергій Нужненко висвітлював акцію поблизу Києво-Печерської лаври. За словами журналіста, священик відкинув одну з ляльок від входу, а ще один чоловік, що вийшов з території Лаври заважав журналістові знімати акцію й погрожував розбити камеру.
«Того вечора я знімав, як люди приносять іграшки до Києво-Печерської лаври, одну з іграшок поклали до центрального входу, за мить вийшов священнослужитель і відкинув іграшку подалі від входу, десь на метр. За ним вийшов ще один чоловік і в грубій формі почав заважати знімати й погрожував розбити камеру», — прокоментував Сергій Громадському.
У прес-службі УПЦ Московського патріархату Громадському заявили, що про інцидент із журналістом Нужненком біля Лаври їм нічого не відомо.
«У мене немає інформації про те, що комусь перешкоджали біля Лаври, нам про це не відомо», — сказав Громадському прес-секретар УПЦ МП владика Климент.
6 січня у Запоріжжі учасниця акції Олена Ялова розповіла, що на неї також намагався напасти охоронець храму Петра і Февронії. За її словами, охоронець виштовхав її з території, погрожуючи газовим балончиком.
«Наша лялька не просиділа й кількох секунд. Охоронець не просто мчав, штовхаючи прихожан, щоб не дати покласти ляльку, він витягнув газовий балончик, виштовхуючи нас із території. Так що акція дієва... Ми, до речі, до церкви не заходили, але, виявляється, у дворі теж «заборонена зона». ... Охоронця піп підставив — сказав, що той викликав «Радомир» за власною ініціативою», — повідомила Ялова.
За кілька годин біля того ж храму сталася сутичка між учасниками акції та двома чоловіками в масках. Про це заявив інший учасник акції Валентин Бурий у Facebook.
«Хлопці принесли ляльок. Почалася розмова з охороною. Охорона викликала підкріплення. У розмові пролунала фраза про «Радомир» (громадська організація «Союз православний Радомир» — ред.). Хлопців відтягли від церкви й забуцали ногами», — повідомив Бурий.
За його словами, одному з учасників акції зламали руку, тому вони викликали поліцію.
Громадське намагалася отримати коментар громадської організації «Союз православний Радомир» щодо подій у Запоріжжі. Але на момент публікації редакції не вдалося отримати коментар.
У прес-службі УПЦ Московського патріархату Громадському висловили своє бачення акції:
«Ми живемо у вільній країні, тому, хто як хоче, так і проводить Різдво. Хто хоче з ляльками проводити Різдво — будь-ласка, це його вільний вибір», — сказав владика Климент.
Священнослужитель ніяк не прокоментував інцидент біля церкви в Запоріжжі.
Зі свого боку, начальник поліції Запорізької області Олег Золотоноша повідомив: коли поліція приїхала до храму, ані нападників, ані постраждалих там вже не було.
«Наряди поліції після прибуття на місце (протягом 7 хвилин) нікого не виявили — ні потерпілих, ні нападників. О 16:00 біля храму відбулася акція без будь-яких конфліктів і порушення громадського порядку», — написав Золотоноша у Facebook.
За словами начальника поліції, пізніше правоохоронці зателефонували Бурому, але той відмовився називати прізвище постраждалого.
«Бурий сказав, що в знайомого зламана рука і він перебуває в 5-ій лікарні... Після чого повідомив, що його заховали, позаяк він хвилюється за своє життя, а прийде в поліцію тільки за два дні. Заяви наразі не писатиме», — сказав Золотоноша.
Начальник Запорізької поліції додав, що правоохоронці вирішують, чи відкривати кримінальне провадження щодо Валентина Бурого за частиною 2 статті 383 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину).