Заробити на державі: як купити облігації (ОВДП) і наскільки це вигідно

Запитайте у будь-якого банкіра чи інвестиційного аналітика, куди можна вигідно вкласти гроші в Україні, і ви майже напевно почуєте у відповідь абревіатуру «ОВДП». Такі інвестиції справді приносять більше доходів, ніж депозити, але мають низку особливостей.
Інвестиції в ОВДП сьогодні стали доступними широкому загалу, але чи варто їх робити? І що таке ОВДП? Від чого залежить дохід таких інвестицій та як їх купити?
hromadske спробувало знайти відповіді на найпоширеніші запитання про головні цінні папери України.
Що таке ОВДП?
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — це цінні папери, які засвідчують, що держава Україна винна їхньому власнику гроші та зобов’язана платити процент за користування цим боргом.
Протягом періоду обігу облігацій держава виплачує власнику відсотки (як правило, раз на пів року), а наприкінці терміну — власне сам борг, тобто ту суму, яка зазначена у номіналі.
Облігації держави можуть випускатися на строк від 1 місяця до 6-7 років, мати різну відсоткову ставку (це річний розмір відсотків, який нараховується на суму боргу), валюту (можуть випускатися у гривнях, доларах та євро) та номінальну вартість (для однієї облігації це 1000 гривень/доларів/євро).
Хоча за визначенням ОВДП — цінний папір, однак взяти до рук цей «папір» неможливо: держоблігації існують виключно в електронній формі у вигляді записів на спеціальних рахунках.
Навіщо державі такі облігації?
Випускає (емітує) ОВДП українське Міністерство фінансів.
Коли ви бачите новини про те, що Мінфін продає ОВДП, це означає, що Україна бере гроші в борг. Чому це відбувається?
Причини доволі банальні: наша держава звикла жити на «широку ногу». Її видатки систематично перевищують доходи. Тобто грошей, щоб профінансувати всі заплановані у бюджеті програми зібраними податками чи дивідендами від державних підприємств, ніколи не вистачає.
Якби ви захотіли перенести приклад управління державними фінансами України на свої особисті фінанси, то вам щомісяця потрібно було б витрачати набагато більше грошей, аніж ви заробляєте. Єдиний спосіб так жити — щомісяця брати нові й нові позики.
Цим наша держава й займається. Більшість боргів вона бере саме випускаючи ОВДП.
Обсяги цих запозичень завжди дуже значні та обраховуються сотнями мільярдів гривень на рік. Приміром, лише за половину 2021 року держава випустила ОВДП на суму 211,4 млрд грн. Цих коштів було б достатньо для того, щоб повністю профінансувати річні видатки на освіту та науку, цифрову трансформацію, підготовку до Олімпійських та Паралімпійських ігор і ще залишилося б майже 7 мільярдів гривень.
Загалом на 2021 рік Мінфін планував запозичити близько 700 мільярдів гривень, більшу частину з цієї суми — через випуск ОВДП. Така значна сума запозичень пояснюється дуже просто: левова частка ОВДП насправді не погашається, а рефінансується. Це означає, що після того, як настає дата погашення облігації, держава не виплачує борг, а обмінює старі облігації на нові.
Найбільшим власником ОВДП є банки. Їм держава наразі винна 502 млрд грн. Нерезидентам (тобто іноземним громадянам та компаніям) належать ОВДП на суму близько 110 млрд грн, українським юридичним компаніям (крім банків) — 48 млрд грн. Фізичним особам, тобто звичайним громадянам, держава винна за ОВДП лише близько 18 млрд грн.
Але популярність ОВДП серед українців постійно зростає: на початку цього року на рахунках фізичних осіб було ОВДП на суму 11,1 млрд грн, а на початку 2020 року — на 9,8 млрд грн.
ОВДП vs. депозит
Коли ви обираєте, куди вкладати свої заощадження, головними критеріями для вас є надійність інвестиції та її прибутковість. І за цими критеріями ОВДП з легкістю виграють у банківських депозитів.
Почнемо з надійності. Кошти на рахунках фізичних осіб у банках гарантує держава, але лише у сумі до 200 тисяч гривень. Нещодавно депутати у першому читанні ухвалили законопроєкт, відповідно до якого гарантована сума вкладів має зрости до 400 тисяч гривень з подальшим ростом до 600 тисяч гривень.
Однак навіть якщо цей законопроєкт ухвалять і у другому читанні, депозити на суму понад 600 тисяч гривень не повертатимуться вкладнику у разі, якщо банк з якихось причин стане неплатоспроможним. І хоча людей, у яких є заощадження на суму понад 600 тисяч грн, в Україні не так багато, однак для них цей фактор може виявитися визначальним для вибору інвестиції.
Для ОВДП гарантія виплати поширюється на всю суму, яку ви вирішите інвестувати у ці цінні папери. Всі 100% грошей, вкладених у державні облігації, гарантує держава, адже це її борг, а державний борг — це захищена стаття видатків бюджету Якщо Україна не буде обслуговувати свій борг, то настає дефолт, а його не хоче допустити жоден уряд.
Другий критерій — дохідність. За даними Національного банку, у травні 2021 року середньозважена річна ставка за гривневими депозитами населення в Україні становила 7,6% (за валютними — 0,7%). Для порівняння, ставки за гривневими ОВДП зі строком погашення через 1 рік становлять близько 11% річних (а за облігаціями у доларах — 3,7% річних).
І якщо вам ця різниця може здатися несуттєвою, тоді існує ще один аргумент на користь ОВДП — податки. Точніше, їхня відсутність.
Відсотки за депозитом обкладаються податком на доходи фізичних осіб, який становить 18% (від суми нарахованих відсотків). Крім цього, з них потрібно сплатити ще 1,5% військового збору.
Наприклад, вклавши 1000 грн на депозит за середньою ставкою 7,6% річних, через рік ви отримаєте 1076 гривень, але після сплати податків «на руки» банк видасть вам 1061,18 грн (податки «з'їдять» 14,82 грн).
Дохід за ОВДП не обкладається жодним податком. Тобто з умовних 1000 грн, вкладених у державні облігації, через рік ви отримаєте на руки 1110 грн. Іншими словами, прибуток від інвестиції буде майже вдвічі більшим, ніж у разі зберігання грошей у банку.
Ще одна безумовна перевага ОВДП — можливість «вийти» з них у зручний момент, тобто продати ці облігації на ринку без значних фінансових втрат. У випадку депозиту також існує можливість завчасного розірвання договору, але, як правило, банки стягують за таку послугу комісії або штрафи (їхній розмір прописується у депозитній угоді).
Але якщо ви вже задумалися над тим, чого ж ваші гроші все ще не інвестовані у державу, то мусимо дещо розчарувати, бо інвестиції в ОВДП також мають свої недоліки. І головний з них — складність інвестування, високі комісії посередників та високий поріг входу. Про все це ми поговоримо трохи згодом. А поки знову ненадовго повернемося до переваг.
Гірше державі — краще інвестору
Особливість інвестицій в ОВДП полягає у тому, що цей інструмент дуже чутливий до стану державних фінансів та ситуації в економіці загалом.
Правило просте: що більші проблеми у держави з фінансуванням своїх видатків, то вищою буде дохідність за ОВДП. А оскільки складна ситуація з державними фінансами в Україні — це майже норма, то й моментів додатково заробити на інвестиціях у державний борг хоч відбавляй.
Наприклад, коли політики не виконують програму МВФ, коли стається непередбачувана криза (наприклад, спричинена карантином) або ж просто настає кінець року і потрібно якось профінансувати відкладені протягом 12 місяців видатки — в усіх цих випадках у держави з’являється додатковий попит на ресурси з ринку.
Інвестори це прекрасно розуміють і відмовляються позичати гроші на таких само умовах, коли цього додаткового попиту немає. У таких випадках Міністерству фінансів не залишається нічого іншого, окрім як підвищувати ставки за ОВДП, щоб переконати банки, іноземців чи фізичних осіб вкладати (позичити) більше коштів.
Так, наприклад, було у 2020 році, коли після оголошення карантину ставки за державними облігаціями зросли на 1 відсотковий пункт. Так само вартість ОВДП відреагувала на нестачу коштів у держскарбниці наприкінці минулого року.
Де можна купити ОВДП?
А тепер обіцяні недоліки інвестицій в ОВДП.
Перший з них полягає у тому, що безпосередньо купити ОВДП у держави простому громадянину неможливо, якщо тільки ви не маєте ліцензії професійного учасника ринку цінних паперів.
Інвестувати у державний борг можна лише за допомогою посередників: банків, брокерів та інвестиційних компаній. У будь-якому випадку, такі інвестиції потребують відкриття рахунку у цінних паперах, подачі декларації про доходи до податкової та сплати великих комісій.
Як правило, посередники погоджуються допомогти у купівлі ОВДП, лише починаючи з певної суми інвестиції. Для банків вона, як правило, становить 1 млн грн, хоча інколи буває й нижчою. Та й розмір комісій за обслуговування рахунку у цінних паперах, за роботу брокерів та інше робить інвестиції в ОВДП вигідними лише починаючи з певної суми.
- Банки
Купувати ОВДП можна не у кожному банку, а лише у тих, які є первинними дилерами. Наразі таких 11 (їхній перелік є на сайті Мінфіну).
Для купівлі ОВДП банківському клієнту потрібно відкрити у цьому банку рахунок у цінних паперах (на ньому будуть обліковуватися цінні папери так, як гроші обліковуються на звичайному банківському рахунку) та підписати з банком додаткову угоду про брокерське обслуговування.
Банк буде виступати вашим брокером, тобто посередником, який діє від вашого імені та вашим коштом. Банківські працівники мають допомогти вам підібрати потрібні ОВДП (залежно від строків погашення чи валюти) і, коли вибір буде зроблено, куплять цінні папери Мінфіну та переведуть їх на ваш рахунок.
Коли настане дата погашення ОВДП, то банк перерахує отримані за облігації гроші на ваш звичний банківський рахунок.
Тепер про тарифи за послуги банків. Сплачувати їх доведеться за величезний перелік послуг. Ось, до прикладу, кілька базових тарифів.
Однак це далеко не весь перелік послуг. Заплатити банку доведеться, наприклад, за виписку про стан рахунку у цінних паперах, за отримання доходу, перерахування коштів з одного рахунку на інший тощо. Детальніше з тарифами банків можна ознайомитися за цими посиланнями: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк.
Мінімальна сума купівлі ОВДП через більшість банків стартує від 100 тисяч грн або еквівалент в іншій валюті, у якій випущені облігації.
- Брокери
Купівля ОВДП через брокерську організацію набагато складніша. У цьому випадку потрібно шукати брокерів, що мають доступ до торгівлі ОВДП на одній з 5 українських бірж, укладати з ними додаткові угоди, самостійно відкривати рахунки у банках тощо.
Послуги брокера обійдуться у 100-500 грн за одну операцію, стільки ж коштуватимуть послуги депозитарної установи (на рахунку якої й будуть зберігатися придбані ОВДП). За проведення операцій потрібно буде додатково сплачувати 1% від суми операції (але не більше 2000 грн) спеціальний український банк, основна мета якого — проведення розрахунків за операції з цінними паперами«Розрахунковому центру», який і здійснює перерахунок грошей у цінні папери.
Перевагою брокерів є те, що вони не встановлюють мінімального порогу входу. Можна придбати навіть одну облігацію, хоча це буде економічно невигідно. Біржі радять вкладати в ОВДП щонайменше 50 тис. грн для того, щоби це мало економічний сенс.
- Інвестиційні компанії
Останнім часом в Україні з'явилося чимало інвестиційних компаній, які надають повний перелік послуг з торгівлі цінними паперами (зокрема й ОВДП), вимагаючи за це мінімальні комісії. Найбільші з них — ICU, Dragon Capital, «Універ» та «Фрідом Фінанс».
Група ICU, наприклад, нещодавно запустила власну торговельну систему, за допомогою якої можна купувати та продавати ОВДП, а також слідкувати за станом свого рахунку. Відкриття та ведення рахунку у компанії безплатні, а комісія за одну операцію становить всього 10 грн.
Компанія «Фрідом Фінанс» дозволяє вкладати в ОВДП від 11,5 тисяч грн, відкриття та ведення рахунку безплатні, а комісії за зарахування ОВДП становлять від 50 до 300 грн за одну операцію.
Крім того що інвестиційні компанії мають набагато нижчі комісії, за їх допомогою можна розширювати перелік об'єктів для інвестицій. Наприклад, купуючи акції західних компаній, таких як Apple, Alphabet, Tesla тощо.
***
І наостанок: якими б надійними не здавалися інвестиції в ОВДП, не варто забувати, що ризик існує у будь-яких інвестиціях. Наприклад, щоразу, коли хтось з українських політиків говорить про «необхідність оголосити дефолт» чи «не платити за кредитами МВФ» — він піддає ризику ваші вкладення в ОВДП. Щоразу, коли криза в державі загострюється і Міністерство фінансів починає говорити про реструктуризацію боргу — ваші інвестиції в ОВДП під загрозою. І не лише в ОВДП.
Державні облігації — це чи не єдиний цінний папір, який торгується на українських біржах. Їх активно скуповують страхові компанії, банки та недержавні пенсійні фонди для того, щоб накопичувати гроші на рахунках своїх клієнтів. Тож щойно платоспроможність держави як позичальника ставиться під сумнів, фінансова система України опиняється за крок від катастрофи.
Автор: Олесь Українець