Засновник Всесвітньої павутини виставив її вихідний код на NFT-аукціон. Його придбали за 5,4 мільйона доларів
Вихідний код Всесвітньої павутини (WWW) в середу, 30 червня, було продано на онлайн—аукціоні Sotheby’s у вигляді невзаємозамінного токена (NFT) за 5,4 мільйона доларів. Лот виставив на продаж засновник WWW Тім Бернерс—Лі.
Про це повідомляє BBC.
Аукціон розпочався 23 червня зі стартової ціни в 1000 доларів. До 30 червня вона зросла до 3,5 мільйона доларів, але в останні 15 хвилин ставки різко підвищилися й сягнули понад п’яти мільйонів.
Невідомий покупець отримає чотири окремі предмети в межах придбаного ним лота: файли з вихідним кодом WWW, анімоване відео написання коду, лист від Бернерса-Лі й цифровий плакат із кодом, створений засновником Всесвітньої павутини.
Sotheby’s назвав лот «одним із найбільш історично цінних цифрових артефактів, які коли-небудь були продані» та «єдиною підписаною копією коду першого в історії браузера».
Виручені від продажу коду кошти за рішенням сім’ї Бернерса-Лі підуть на благодійність, але куди саме, вона не уточнює.
Бернерс-Лі відомий створенням у 1989 році Всесвітньої мережі (WWW) — у дуже спрощеному вигляді це можна пояснити як засіб взаємодії та взаємозв’язку між мережевими ресурсами. Йому ми завдячуємо існуванню браузерів, гіперпосилань і серверів.
За свої заслуги Бернерс-Лі отримає лицарський титул від британської королеви. При цьому він відмовився від патентування прав на WWW і виклав права на неї в публічний доступ, а пізніше — послідовно відстоюватиме концепцію вільного інтернету.
Раніше в інтерв’ю The Guardian Бернерс-Лі пояснював, що вважає NFT можливим засобом «повернення фінансування до креативних людей, як-от музикантів і митців». «У цифровому світі корисно мати еквівалент виготовлення певного предмета», — додавав він.
Продаж вихідного коду на NFT-аукціоні Бернерс-Лі не вважає «продажем» інтернету: «Вам не доведеться платити гроші за перегляд посилань. Я, власне, і не сам вихідний код продаю — це зроблена мною картинка… того, як би виглядав вихідний код, якби він був написаний на стіні й підписаний мною».
NFT — це своєрідний цифровий актив, що дозволяє придбати товар, який існує тільки в цифровому вигляді. Кожен такий токен унікальний, не залежить від вартості інших та підтверджує оригінальність «товару».
NFT-токен можна порівняти з творами живопису (до речі, сучасні витвори мистецтва також продають у вигляді токенів): одні з них можуть бути оригінальними, а інші — лише копією. За допомогою блокчейну відстежується, хто має право власності на файл.